A fost stabilit programul celor două grupe de play-out din Liga 2

0
137

Luni s-a tras la sorţi ţintarul play-out-ului, care va cuprinde două grupe cu câte şapte etape fiecare

Ca urmare a încheierii sezonului regular în data de 28 martie 2021, 14 echipe vor participa în play-out, împărţite în două grupe de câte şapte, în conformitate cu principiile stabilite în varianta aprobată de cluburile participante în sezonul 2020-2021 din Liga 2 în cadrul videoconferinţei cu reprezentanţii FRF desfăşurată înaintea şedinţei Comitetului Executiv din 18 august 2020 şi aprobată în şedinţa Comitetului Executiv din 18 august 2020.

Astfel, echipele vor fi împărţite în cele două grupe, în conformitate cu local ocupat la finalul sezonului regular, după cum urmează:

Grupa A: locurile 7, 10, 11, 14, 15, 18, 19

Grupa B: locurile 8, 9, 12, 13, 16, 17, 20

În cadrul play-out-ului, în fiecare grupă se va disputa un singur joc între participante, rezultând astfel şase meciuri pentru fiecare formație. La finalul play-out-ului, vor retrograda locurile 6 și 7, iar cele două formații de pe locul 5 în cele două grupe vor juca un baraj în dublă manşă pentru menținerea în Liga 2, conform site-ului oficial FRF.

Pe baza clasamentului final al sezonului regular, în care departajarea la egalitate de puncte s-a făcut pe baza meciului direct, componenţa celor două grupe este următoarea:

GRUPA A: Farul, Metaloglobus, U Cluj, Comuna Recea, Ripensia, CSM Slatina, Pandurii Lignitul

GRUPA B: Viitorul Pandurii, FC Petrolul, SCM Gloria Buzău, Concordia, Unirea Slobozia, CSM Reșița, Aerostar.

În urma tragerii la sorţi care a avut luni în sala Nicolae Dobrin de la sediul Federaţie Române de Fotbal, programul primei etape va fi următorul:

GRUPA A:

AFC Farul Constanţa – AFC Ripensia Timişoara

ACS Fotbal Comuna Recea – Pandurii Lignitul Târgu Jiu

CSM Slatina – AS FC Universitatea Cluj

FC Metaloglobus Bucureşti stă.

GRUPA B:

CSM Reşiţa – FC Petrolul Ploieşti

CS Concordia Chiajna – AFC Unirea 04 Slobozia

ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu – SCM Gloria Buzău

FC Metaloglobus Bucureşti stă.

În faza play-out-ului se va intra cu toate punctele acumulate în sezonul regular, iar programul celor şapte etape din play-out va fi următorul:

Etapa 1 – 3 aprilie 2021;

Etapa 2 – 10 aprilie 2021;

Etapa 3 – 14 aprilie 2021;

Etapa 4 – 17 aprilie 2021;

Etapa 5 – 24 aprilie 2021;

Etapa 6 – 30 aprilie 2021;

Etapa 7 – 8 mai 2021.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.