A plouat cu distincții la Gala DJST Arad, halterele, atletismul și luptele – în lumina reflectoarelor

0
385

În tribuna oficială a Sălii Sporturilor „Victoria” au luat loc, vineri, multe valori ale sportului arădean. Fie că vorbim de sportivi, antrenori sau foști șlefuitori de talente, președinți (ma­nageri), veterani sau arbitrul momentului în România, Ovidiu Hațegan, toți au ajuns pe parchetul Polivalentei pentru a-și ridica distincțiile oferite de Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Arad, prin Cristian Gavra, directorul executiv al instituției și Liliana Nica, expert superior pe sport.
În mijlocul valorilor Aradului în domeniul sportiv s-au aflat și deputații Dorel Căprar (vicepreședinte al Federației Române de Judo), Adrian Todor (membru al Comisiei de Tineret și Sport în cadrul Parlamentului României) și Florin Tripa. De menționat ar mai fi că premiile sportivilor CS Universitatea au fost ridicate de Ovidiu Șerban, managerul grupării studențești. De asemenea, Spridon Stanciu a ridicat premiul luptătorului Mihai Mihuț, iar Gheorghe Biriș, pe cel al Dorinei Tofan.
Dar iată mai jos toate distincțiile oferite astăzi, în cadrul Galei DJST Arad:
Premiul pentru întreaga carieră sportivă: Monika Brosovszky Boriga
Medicină sportivă: dr. Adriana Nica, Radu Gabriela
Ramona Lile (rector Universitatea Aurel Vlaicu Arad), pentru implicare în derularea proiectelor cu Federația Romană de Fotbal și Federeația Română de Handbal
Paul Barta (ISJ Arad), pentru implicare în Programul Național Campionii României în școli, licee și universități
Adrian Lucaci (AJF Arad), pentru implicare în derularea proiectelor de fotbal în grădinițe și școli. Premiul a fost ridicat de Andras Mako, vicepreședintele AJF Arad
Anela Freer (ACS Tenis Fan Arad), pentru atragerea și susținerea turneelor de tenis la Arad
Carolina Szabo (judo, CSM Arad / Podgoria Ghioroc) a fost sportiva cu cea mai mare implicare în Programul Național Campionii României în școli, licee și universități
Premii speciale: Marius Copil (locul 60 mondial la tenis de câmp, premiu ridicat de mama sa) și Ovidiu Hațegan (arbitru FIFA, cel mai bine cotat cavaler al fluierului din România)
Cluburi cu cele mai bune şi mai multe rezultate la competitiile internaționale: CS Universitatea Arad, CSM Arad
Atleți veterani: Elena Avram, Lucian Neagu
Colaboratori eveniment: Gabriel Iazbinscky, Silviu Turc
Profesori/antrenori care de-a lungul timpului prin munca lor la catedra și cu sportivii au adus rezultate deosebite pentru Arad și România
Adrian Dodean (tenis de masă, CSM Arad), Adrian Jigău (haltere, CSM Arad), Magdalena Leszay (tenis de masă, CSM Arad), Arpad Kakas (tenis de masă, CSM Arad), Mircea Budurișan (tir, CSM Arad), Ion Vasilescu (tir, CSM Arad), Gheorghe Pop (tir, CSM Arad), Monica Toth (tir, CSM Arad), Viorel Bitang (înot, CSM Arad), Martin Liptak (înot, CSM Arad), Daria Barta (înot, CSM Arad), Daniela Chiriac (gimnastică ritmică, CSM Arad), Tatiana Novikova (gimnastică ritmică, CSM Arad), Ciprian Hegy (gimnastică artistică, CSM Arad), Carina Franiov (gimnastică artistică, CSM Arad), Eugen Cățean (gimnastică artistică, CSM Arad), Dorin Drimbe (judo, CSM Arad), Arpad Nagy (judo, CSM Arad), Alexandru Stoian, kaiac-canoe, CSM Arad), Loghin Lazăr (judo, CSM Arad), Ionel Lazăr (judo, CSM Arad), Livia Căruceru (tenis de masă, CSM Arad), Elza Fărcuța (gimnastică aerobică, CSM Arad), Constantin Miclea (ateltism, CSM Arad), Ionel Oprea (atletism, CSM Arad), Mihai Teleki (judo, CSȘ Gloria Arad/ CS Universitatea Arad), Ioan Coste (lupte, CSȘ Gloria Arad), Sebastian Lucaci (înot, CSȘ Gloria Arad), Sebastian Lucaci (înot,CSȘ Gloria Arad), Spiridon Stanciu (lupte, CSȘ Gloria Arad CS Astra Arad), Emeric Davidhazi (baschet, CSȘ Gloria Arad), Traian Magheru (atletism, CSȘ Gloria Arad), George Mandache (baschet, LPS Arad), Ramona Haidu (gimnastică aerobică, CS Urania/ CS Universitatea Arad), Marcel Urban (baschet, FCC ICIM Arad), Dan Moraru (baschet, FCC ICIM Arad), Constantin Wunsch (baschet, CSȘ Gloria Arad), Mateiu Peloc (ciclism, ACS Voința Arad), Adriana și George Beldiman (handbal, ACS HC Beldiman), Alin Câmpeanu (șah, ACS Șah Club Vados Arad), Radu Sabău (volei, CS Provolei Arad), Ștefan Gog (volei, ACS Fan Arad), Ruben Stoia (box, Boxing Club Ruben Stoia), Gheorghe Biriș (haltere, CS AMEFA Arad), Florin Barna (box, CS Motorul Silva Lazăr Arad), Ioan Marconi (atletism).
Sportivi premiați pentru rezultate la competițiile oficiale internaționale 2018:
Categoria Junioare
Luciana Condurache (haltere) – CSM Arad
Irina Rus (tenis de masă) – CSM Arad
Dorina Tofan (haltere) – CS AMEFA Arad
Categoria Juniori
Emanuel Danciu (haltere) – CSM Arad
Cosmin Krupla (haltere) – CSM Arad
Daniel Tavoc (gimnastică aerobică) – CS Universitatea Arad
Categoria Senioare
Roxana Bîrcă (atletism) – CS Universitatea Arad
Daniela Dodean (tenis de masă) – CSM Arad
Cristina Simion (atletism) – CS Universitatea Arad
Categoria Seniori
Gabriel Bocser (gimnastică aerobică) – CS Universitatea Arad
Marian Coman (atletism) – CS Universitatea Arad
Mihai Mihuț (lupte greco romane) – CS Astra Arad
Premii au primit și reprezentanții mass-media.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.