În uvertura etapei a 14-a din Liga 1, Farul Constanța a învins în această seară, în deplasare, pe FC Botoșani, cu scorul de 2-0. Rezultatul este unul foarte important pentru UTA, care are nevoie de un singur punct luni, pe teren propriu cu Chindia Târgoviște, pentru a o depăși în clasament pe FC Botoșani. În cazul unei victorii, Bătrâna Doamnă chiar și-ar securiza locul 5.

Meciul a fost unul echilibrat, deschis, cu destul de multe faze de poartă. Momentul „luminos“ a partidei s-a consumat în minutul 23, când fundașul dreapta al Farului, Damian Dussaut, a prins un șut senzațional de la peste 30 de metri și mingea s-a dus direct în vinclul porții lui Aioani. Botoșaniul a avut și ea șansele sale dar brazilianul Mateus a nimerit de două ori bara. În finalul partidei, mai precis în minutul 88, arădeanul Adrian Petre, introdus în teren cu doar trei minute în urmă, a transformat un penalty pe care tot el îl obținuse.

Celălalt arădean din lotul echipei lui Gheorghe Hagi, Florin Purece, nu a fost inclus pe foaia de joc.