Astăzi au avut loc trei partide în prima ligă de fotbal, două dintre ele cu implicații importante pentru UTA din punct de vedere al clasamentului.

La Ovidiu, Farul a întâlnit Universitatea Craiova, poate cea mai în formă echipă a campionatului înainte de această etapă. Oaspeții au dominat prima repriză însă jocul s-a schimbat în partea a doua, gazdele fiind mai aproape de gol. În minutul 76, Gheorghe Hagi are inspirația de a-l introduce pe Adrian Petre în locul lui Betancor și un minut mai târziu, arădeanul finalizează corect din câțiva metri o centrare venită de pe dreapta de la Fernandes, aducând victoria gazdelor. În urma acestui rezultat, Farul o egalează la puncte pe UTA însă având golaveraj mai bun, trece în fața ei. De menționat că la Farul a evoluat titular celălalt arădean din lot, Florin Purece, înlocuit după o oră de joc.

Din păcate nici al doilea meci al serii nu a avut un deznodământ favorabil Bătrânei Doamne, asta deoarece FCSB a reușit doar o remiză în deplasarea de la Voluntari iar cu punctul câștigat, echipa ilfoveană urcă pe locul 5, peste Farul și UTA

Într-un alt meci disputat astăzi, CFR Cluj a învins în deplasare pe Dinamo cu 3-0. Mâine seară, de la ora 20.30 are loc și ultimul meci al etapei, cel dintre Academica Clinceni și Rapid. În cazul în care giuleștenii obțin măcar un egal, UTA va termina turul de campionat pe locul 8.