Dacă ar fi încununat cu un succes seria de cinci rezultate pozitive, Șoimii Pâncota putea spera la o clasare în primele 6 echipe la primăvară, însă puștii Universității și-au luat revanșa pentru insuccesul din tur. După o primă repriză echilibrată, „șepcile roșii” au lovit de două ori în decurs de trei minute, în timp ce „șoimii” nu au valorificat decât odată ocaziile lor, ratând – printre altele – și un penalty.
Până la urmă, Ionuț Popa și-a recuperat toți oamenii și a putut alinia echipa ce doborât granzii FC Brașov și Gaz Metan. Clujul, însă, a dovedit mai multă vigoare și a pus probleme încă din start, prin lovitura liberă bătută de Ursu pe colțul lui Irimia. Pîncotanii au reacționat imediat cu o acțiune legată, la capătul căreia s-a aflat Pavel, care a reluat cu capul la colțul scurt, dar Niczuly a fost pe fază. În minutul 21, vizitatorii au ratat faza meciului. Pe un contraatac purtat în viteză, Ursu a primit în careu, a evitat intrările lui Siminic și Irimia, a ajuns puțin în unghi, dar a finalizat cu stângul pe lângă cu toată poarta goală în față. Șoimii s-au trezit și Dragalina a șutat în diagonală puțin pe lângă colțul lung, iar Pascariu a reluat slab cu capul centrarea lui Siminic. La pauză rezultatul era neschimbat: 0-0.
Universitatea a început ca din pușcă repriza secundă și după șutul ratat al lui Ursu a modificat și tabela. În minutul 53, Calcan a executat bine un corner, iar Crișan, nemarcat, a trimis cu capul în vinclu la colțul lung. După alte trei minute, Calcan l-a deschis perpendicular pe poartă pe Berci, acesta a pasat în stânga pentru Ursu, care a trimis în poarta goală. Ionuț Popa a forțat atacul cu Alin Mihai, iar gazdele au revenit în joc, dar nu înainte ca transversala să-l salveze pe Irimia la șutul cu efect al lui Calcan.  În minutul 73, eforturile „șoimi­lor” s-au concretizat și pe tabelă. Fuchs a tras la poartă de la 20 de metri, mingea a ajuns cu ceva noroc la Issa, acesta și-a făcut balonul pe dreptul și a trimis cu sete sub bară din 9 metri. Apoi, la faza următoare, Crișan a comis henț în careu și Dumitrică a dictat punctul cu var. Leucuța a luat hotărât balonul, dar l-a trimis pu­ternic pe lângă poartă, în dreapta lui Niczuly. Pâncotanii au căzut psihic și au încasat și golul trei. În minutul 88, Calcan a mai oferit o pasă decisivă, iar Schieb l-a lobat frumos pe Irimia din 15 metri. S-a terminat 1-3, spre dezamăgirea pâncotanilor care au înțeles că vi­sele de play-off s-au cam terminat.
Formații
Pâncota: Irimia – Dan, Pascariu, Dubeștean, Siminic – Pavel (65 Fuchs) – Leucuța (80 Cuedan), Issa, Danci (58 Mihai), Pirtea – Dragalina.
U. Cluj: Niczuly – Keresztes, R. Crişan, Mutu,  Berci – Greu (64 Popescu), Boboc (46 Cîndea), L. Kovacs, Oct. Ursu – Calcan, Cocină (75 Schieb).
Arbitri: Omar Dumitrică (Craio­va) – Răzvan Nistoran (Reșița), Patricia Samsudean (Timișoara). Rezervă: Cătălin Botaș (Timi­șoara)
Cartonașe galbene: Pascariu 10, Pavel 57, Issa 60, Dragalina 61 / Cocină 38, Keresztes 63, Cîndea 75.
Observatori FRF: Zaharia Ciev (Timișoara), Valeriu Nichimiș (Alba Iulia)