În condițiile în care UTA se tot chinuie să revină pe scena primului eșalon de 12 ani, debutul unui fotbalist arădean în Liga 1 merită consemnat. A venit ziua în care Adrian Petre a jucat primele sale minute în elita fotbalului românesc pentru echipa cu care a semnat exact în urmă cu o săptămână.
Atacantul de 22 de ani a fost titular pentru FCSB împotriva celor de la Chindia Târgoviște, a ratat o ocazie mare după 3 minute de joc și a fost schimbat de Bogdan Vintilă la pauză, cu Harlem Gnohere. În ieșirea obișnuită în presă, de după meci, Gigi Becali a adresat primele critici la adresa arădeanului, în „colimator” fiind luat și Florinel Coman.
O altă nouă achiziție a lui FCSB, fundașul Miron, a dat iluzia unui succes al bucureștenilor, dar trupa lui Viorel Moldovan a egalat în primul minut de prelungire prin Dangubic. S-a terminat 1-1 și „roș-albaștrii” mai pierd două puncte importante chiar înainte de intrarea în play-off.
Celalălalt fotbalist arădean din lotul lui Vintilă, Dennis Man, nu a apărut pe gazon, fiind suspendat.