Noua stagiune a ligii secunde, în variantă 20 de formații (deocamdată) de pe tot teritoriul țării, s-a pus în mișcare sâmbătă. Incidentul aviatic de la Milano, din dimineața zilei de vineri, a făcut ca delegația celor de la CSM Râmnicu Vâlcea să ajungă mai repede la Arad decât însuși lotul utist, care se întorcea acasă din turneul din Cizmă. Oboseala acumulată pe drum avea să cam conteze la ora unei partide desfășurate pe o căldură caniculară, cu două formații prinse puțin în offside cam din toate punctele de vedere de acest debut.
Ritmul a fost unul de vacanță, cu multe spații de manevră de-o parte și de cealaltă, numărul de goluri fiind mic la câte situații de poartă au existat. Printre altele, arădenii au ratat și un penalty chiar înainte de pauză, consumând momentul psihologic al confruntării de sâmbătă dimineață de pe „Motorul”.
„Alb-roșii” au dat impresia că nu vor avea probleme cu oltenii, deschizând tabela după numai 3 minute de joc. Rus l-a evitat pe Samson, a pătruns pe stânga, de unde a trimis o pasă perfectă pentru Man, care nu putea rata din numai 8 metri: 1-0. Cu juniorul Drăghici în mare vervă, Vâlcea a reintrat rapid în joc și doar intervențiile lui Miron au menținut avantajul pentru UTA. Nu prea mult, însă, căci, în minutul 20, Geantă a găsit vinclul porții arădene cu un demi-voleu de la marginea careului. Gazdele au revenit rapid în ofensivă, iar Rus a reluat mult peste din numai 10 metri  la capătul unei ac­țiuni lucrate de Strătilă și Copil. Apoi, s-a dat startul jocului pe contre, ce a produs destule faze de poartă finalizate greșit de Curtuiuș, Rus sau Burlă, respectiv Ceapă, Vasile și Drăghici. Apoi, în minutul 42, Strătilă a căzut în careu în duel cu Neag, iar Mazilu a arătat punctul cu var. A executat telefonat Copil, iar Muțiu a ghicit direcția și a respins. Chiar înainte de a se intra la cabine și Vasile a cerut 11 metri, după intrarea cu piciorul ridicat a lui Manea, dar nu s-a dat nimic.
La revenirea de la cabine, Cipri Rus și Copil au mai avut ocazii bune pentru arădeni, însă nici oltenii nu au fost mai preciși prin Geantă și Vasile. De prin minutul 60, vâlcenii au găsit un mai mare echilibru între compartimente și au dominat tactic partida. Pe acest fond, Geantă a fost la câțiva centimetri de gol după acțiunea lui Ceapă. Totuși, această fază avea să anunțe reușita de 1-2. Pe o contră, mingea a ajuns la 15 metri la Georgescu, acesta a tras puternic, Miron a respins în față, iar Cârstea a îndeplinit formalitatea din cădere. În minutul 77, trupa lui Gane și-a complicat existența odată cu eliminarea lui Drăghici, iar UTA a mulțumit. Presiunea de la buturile adverse avea să se concretizeze prin golul egalării, venit din stângul lui Curtuiuș la o fază destul de confuză și norocoasă pentru amfitrioni. Golghterul arădenilor în stagiunea trecută a tras din întoarcere, de la 12 metri, mingea atingând și un
adversar înainte de a intra sub transversală.  Același atacant al „Bătrânei Doamne” a avut chiar ocazia unui gol victorios, dar reluarea sa a mers puțin pe lângă colțul scurt.
UTA: Miron – Costin, Manea, Gligor, Burlă – Strătilă, Chindriș (84 Jorza), Man, Copil (60 Andor) – Rus (60 Petre), Curtuiuș. Antrenor: Roland Nagy
Vâlcea: Muțiu – Samson, Pârvulescu, Neag, Dumitrașcu – Drăghici, Cârstea – B. Geantă (74 Mihai), Stana (54 Georgescu), Vasile – Ceapă (80 Munteanu). Antrenor: Gerry Gane
Arbitri: Florin Mazilu (Satu Mare) – Marius Marica (Bistrița Năsăud), Doru Lucaciu (Cluj). Re­zervă: Rareș Vidican (Cluj)
Cartonașe galbene: Costin 40, Burlă 63 / Drăghici 32 și 77, Dumitrașcu 49,  Muțiu 90
Cartonaș roșu: Drăghici  77
Observatori FRF: Dan Monea (Cluj), Mircea Sârbu (Hunedoara)