Și Cupa României se „dez­gheață” în stagiunea de primăvară a fotbalului județean cu faza sferturilor de finală. Vorbim de o singură manșă, pe terenul echipei mai slab cotate, ce se va defășura azi, cu începere de la ora 17,30. Trei dintre partide au favorite certe, în timp ce în meciul de la Zăbrani șansele se cam împart în mod egal.
CS Beliu – Progresul Pecica. Dacă principalul obiectiv stagional al belenilor pare să fii devenit…evitarea promovării în Liga a IV-a, când vine vorba despre Cupa României mobilizarea ar trebui să fie generală. Asta nu înseamnă că Progresul, cea mai în formă echipă a primăverii după Lipova, are neapărat motive de îngrijorare, însă nu trebuie să scape din vederi faptul că Felnac și Păuliș au spus adio Cupei chiar la Beliu.
Arbitri: Ionuț Nicoraș – Emil Arsa, Sergiu Burcă.
Voința Mailat – Frontiera Curtici. Meciul se joacă în ciuda faptului că „vameșii” încă nu au achitat baremul de arbitraj aferent partidei din weekend cu Șimandul. Condu­cerea Frontierei a promis că va achita datoria în această săptămână, poate chiar mâine, până la ora jocului de la Mailat. Dacă privim locurile ocupate de cele două formații în clasamentul Ligii a IV-a e evident că oaspeții pleacă cu prima șansă, însă nu trebuie uitat că în urmă cu zece zile, tot la Mailat, au înscris golurile victoriei de abia în minutele de prelungire ale meciului.
Arbitri: Alexandru Gornic – Silviu Mocanu, Lucian Berariu.
Victoria Zăbrani – Unirea Sântana. Scorul înregistrat în campionat (4-0) în „intermediara” de după Paști le dă băieților lui Adrian Abrudean un ascendent moral important, dar și oaspeților o sete mare de răzbunare. Totuși, elevii lui Donca încă țin și de obiectivul din campionat (prezența în „careul de ași”) și s-ar putea să facă unele alegeri pentru formula de start și cu gândul la partida pe puncte, de sâmbătă, cu viceliderul Crișul Chișineu Criș.
Arbitri: Mircea Ardelean – Gabriel Hărduț, Cristian Cășuț.
Șoimii Șimand – Șoimii Lipova. Pe 25 martie, în campionat, „duelul” se încheia cu scorul de 0-4. Între timp, lipovanii au o și mai mare motivație după ce i-au depășit în clasament pe marii rivali din Chișineu Criș, iar primarul Mircea Jichici a dat undă verde pentru promovarea în Liga a III-a. Așadar, a apărut posibilitatea rea­lizării eventului, dar rămâne de văzut dacă șimăndanii nu adună și ei rândurile după o serie de rezultate negative. Jany și Ioan Ruska au renunțat să mai antreneze echipa, care, deocamdată, a încăput pe mâna profesorului Dani Mărcuș și Cristi Țigan.
Arbitri: Tudor Jurcă – Florin Vesa, Paul Radu.
În caz de egalitate, se vor juca două reprize de prelungiri a câte 15 minute, iar apoi, dacă mai e cazul, echipele calificate în semifinale se vor decide la loteria penalty-urilor.