Debutant la un concurs internaţional de o asemenea anvergură, tânărul atlet arădean Andrei Severin nu a fost deloc departe de o medalie la Campionatele Balcanice pentru juniori I, de la Istanbul, desfăşurate zilele trecute. Elevul profesorului Constantin Miclea, dublă legitimare CSŞ Gloria Arad – CSM Arad, a ocupat locul patru în proba de aruncarea suliţei, cu 56,32 metri.

L-a durut puţin umărul şi a fost probabil şi tracul debutului, el fiind la primul concurs internaţional. Nu a fost departe de podium, cu 58 de metri – cât el a aruncat în iarnă – s-a luat medalie. Este totuşi un rezultat bun şi promiţător pentru viitor”, spune antrenorul său, Constantin Miclea, potrivit site-ului celor de la CSM Arad.

Campion naţional de tineret şi medaliat cu bronz la seniori în acest an, Severin a concurat într-o companie selectă la nivel juvenil balcanic, alături de campioni din Turcia, Serbia, Bulgaria sau Moldova. La cea de-a 51-a ediție a Campionatelor Balcanice rezervate juniorilor 1 (U20), România s-a clasat pe locul secund, cu un total de 21 de medalii, dintre care 6 de aur, 10 de argint şi 5 de bronz. Au concurat peste 300 de sportivi din 16 țări, Turcia ocupând primul loc, cu 33 de medalii, în vreme ce Serbia a fost a treia în ierarhie, cu 19 medalii.

Un alt atlet arădean se pregăteşte de Balcaniadă, dar la categoria juniori II, este vorba despre Mihai Motorca, disc (dublă legitimare CSŞ Gloria – CSM Arad). El are şanse mari să participe în august, la puternica întrecere din Serbia. Lotul de Balcanice se va definitiva după rezultatele de la Naţionale, din perioada 16-17 iulie. Săptămâna viitoare urmează, pe Cluj Arena, Campionatele Internaţionale ale României şi Cupa României pentru tineret şi seniori, printre participanţi numărându-se şi doi sportivi ai profesorului Miclea de la CSM Arad, Denis Both şi Andrei Severin, ambii urmând să concureze în proba de aruncarea suliţei.