polo111În jur de 150 de iubitori ai sportului au aplaudat, ieri, frumoasa performanţă a poloiştilor de la AMEFA, care au încheiat conturile în finala pentru locul 5 din Superliga Naţională. Întorşi de la Oradea cu un 1-1 la general (n.n. s-a jucat după sistemul „cel mai bun din 5 meciuri”), arădenii au reuşit să profite la maxim de avantajul bazi­nului propriu. Nu a fost însă deloc uşor, dramatismul atingând cote greu de suportat în meciul 4, de ieri dimineaţă. Mai întâi, AMEFA a trecut sâmbătă seara de Crişul Oradea cu 12-11 (2-4, 4-0, 5-3, 1-4), la capătul unui meci controlat în general de formaţia arădeană, care conducea cu            6-4 la pauza mare şi cu 11-7 înainte de ultima repriză.
Victorie la limită în meciul de sâmbătă, controlat de AMEFA
Eforturile de pe final ale bihorenilor s-au concretizat doar într-un scor mai strâns, golurile arădene purtând semnăturile lui Vancsik 4, Băltean 2, Kovacs 2, Gergelyfi 2, Grama şi Szabadai. Crişul nu a mai avut ce pierde în meciul 4, disputat duminică la bazinul „Delfinul”, dar AMEFA a ştiut bine să gestioneze momentele slabe ale adversarei. Cu un Băltean în mare formă, gazdele au început tare meciul şi s-au desprins la 4-2 după prima repriză, avantaj pierdut însă până la pauza mare, când Oradea avea 8-7. Vancsik şi Gergelyfi au readus Aradul în avantaj înaintea ultimelor opt minute, scor 11-10, iar finalul se anunţa dramatic. Aşa a şi fost, presiunea punându-şi amprenta pe ambele echipe, care au găsit greu calea spre gol.
Crişul a egalat cu 14 secunde înaintea finalului şi a trimis meciul 4 la penalti-uri!
Totuşi, AMEFA putea încheia conturile în timpul regulamentar, conducând cu 12-10 şi având la 12-11 o ocazie rarisimă, pentru ca oaspeţii să egaleze cu doar 14 secunde înaintea finalului, 13-13. Urma din nou loteria loviturilor de departajare şi marile emoţii. Iar meciul parcă nu mai vroia să se încheie, prima serie de „5” penalti-uri încheindu-se din nou nedecis, 4-4. Portarii nu au prins cea mai bună zi şi s-a mers cap la cap până la un incredibil 9-9, pentru ca într-un final, Crişul să irosească un penalty. Victoria cu 23-22 (10-9 la loviturile de departajare), a declanşat fiesta în tribune şi în tabăra arădeană, care poate fi mulţumită de ce a realizat în acest sezon. Băltean 4, Vancsik 3, Grama 2, Gergelyfi 2, Furj şi Huber au fost marcatorii Aradului în timpul regulamentar.
10-9 la „loterie” şi 3-1 la general pentru Arad
Hodăgeu, Vidican, Fericean, Fînaţă, Laza, Szabadai şi Kovacs au completat lotul celor de la AMEFA. Un loc 5 foarte muncit şi meritat, care oferă din nou perspective frumoase pentru viitor, dar Aradul trebuie să reacţioneze şi el eforturile băieţilor. Cristian Cosma a răsuflat uşurat, ieri, după o finală play-out care părea că nu vrea să se mai termine: „A fost greu, dar sunt mulţumit pentru că am reuşit să ne atingem obiectivul. În meciul de ieri a fost destul de lejer, am făcut noi multe prostii pe final şi le-am permis să se mai apropie, iar astăzi la fel, am condus aproape tot timpul şi am fost egalaţi cu câteva secunde înaintea finalului. Nu se mai ajungea aici, la loteria penalti-urilor, unde am avut mari emoţii. Publicul a fost la înălţime, numeros şi foarte înfocat, le mulţumim pentru susţinere”, ne-a declarat antrenorul celor de la AMEFA.