pecica-pancotaTrupa din Podgorie a continuat seria verificărilor în fieful liderului din D-Arad, într-un meci care i-a pus față în față pe frații Maghici – „șoimul” Cassian și „pecicanul” Dinu, antrenorul Progresului. Ciocnirea a avut o atracție în plus, ambele tabere beneficiind de aportul unor fotbaliști africani proaspăt sosiți! La Pecica au ajuns patru nigerieni, iar Pîncota a avut, pe lângă „vechiul” Issa, un ghanez.
Divizionara C s-a impus cu 1-0 după golul marcat de Carlos Burian, care a răzbunat ocaziile rarisime din meciul de miercuri, cu Gloria Arad.            Atacantul a marcat după o pasă în adâncime a lui Suciu, în minutul 74.
„Pecica e o echipă puternică și masivă, dar meciul a fost la discreția noastră. Totuși, aș fi vrut mai multă determinare la finalizare. Am mai avut două ocazii clare, o bară a lui Burian și încă una a lui Issa”, a povestit Pavel Piroș, președintele alb-negrilor.
„Meci bun de pregătire, plăcut, cu ritm foarte bun, contra unei echipe bune de Divizia C. Cred că ne-am ridicat la nivelul lor. Am folosit, în fiecare repriză, câte patru jucători sub 20 de ani. Păcat că ratăm prea mult, am avut cel puțin trei oportunități bune”, a punctat și Dinu Maghici, a cărui formulă de start i-a reunit pe: Grozav – A. Ponta, Trif, Varga, Istin – Arsene, Gh. Ponta, Benjamin Kuku, Best Tegbo – Peii, Lawal Mohammed. Au mai jucat: M. Rus – Petcuț, Fritea, Purece, Jamilu.
La Pîncota, Dan Cuedan a aliniat formația Pașcalău (78 Nica) – Vițu, Rusu (69 Lengyel), Lung, Maghici (69 Pop) – Stanciu (46 Issa), Suciu, Bulzan (46 Dubeștean), Hosu (46 Paco) – Gado (46 Burian), Mihai (74 Mitu).