rusuAutorul unui debut foarte bun de an, cu titlu naţional de sală şi record personal, dar şi cu medalie de argint la Balcanicele indoor, ambele performanţe bifate în proba de aruncare a greutăţii, Andrei Gag a confirmat şi la prima competiţie internă care a des­chis sezonul de primăvară.
Aflat în primul an de seniorat, elevul antrenorului Ionel Oprea a cucerit medalia de argint în proba de aruncare a discului, categoria seniori, în cadrul Campionatelor Naţionale de aruncări lungi, întrecere în desfăşurare pe stadionul Lia Manoliu din Capitală. Atletul de la CSM Arad a aruncat discul la 61,27 m., foarte aproape de recordul personal, 61,54. „Şi-a reconfirmat forma excelentă din acest început de an, iar dacă ultima aruncare, care a măsurat peste 63 de metri, nu era depă­şită, era acum campion naţional. Au fost şi condiţii grele, a plouat de dimineaţă, dar s-a descurcat foarte bine, are potenţial mare. De acum, aruncarea greutăţii va fi principala sa probă, discul va fi pe plan secund. Ţin să mulţumesc încă o dată pentru susţinere conducerii clubului”, a zis antrenorul sportivului, Ionel Oprea. Pentru Gag urmează, săptămâna viitoare, Cupa Europei de aruncări lungi din Portugalia. Apoi, în mai, arădeanul e în pregătiri pentru cea mai importantă competiţie a anului, Campionatele Europene, unde și-a asigurat pre­zenţa ca urmare a baremului obţinut recent.
Al doilea performer a fost Raul Rusu, care a aruncat suliţa la o distanţă de 68,89 m, record personal de iarnă, câştigând detaşat medalia de aur la categoria juniori I. Rusu, elev al lui Constantin Miclea, a mai luat un bronz la tineret și un loc 5 la juniori.
În acelaşi concurs, Denis Both, tot de la CSM Arad, a terminat pe locul 4, cu 59,85 m. În proba de ciocan, Alex Both de la LPS Arad, a încheiat pe locul 7 la juniori, cu 48,42 m. Aradul a mai fost reprezentat şi în concursul de ciocan, unde Alex Both, de la LPS Arad, antrenor Zoltan Szabo, a ocupat locul 7 la tineret şi 9 la seniori, cu 40,92, record personal.
În altă ordine de idei, ediţia din acest an a Campionatelor Naţionale de aruncări lungi trebuia să fie găzduită, în premieră, de stadionul Gloria din Arad. Dar conducerea Federaţiei Române de Atletism a fost nemulţumită de condiţiile oferite și a mutat întrecerea în Capitală…