A fost etapa clarificărilor în Liga a IV-a Arad. Chiar dacă, pe foaie, Lipova mai poate pierde primul loc, e greu de crezut că se va împiedica de Păuliș, în timp ce Dorobanți și, de sâmbătă, și UTA III nu mai pot evita locurile re­trogradabile. Totul s-a decis în „duelul” direct de pe „Șega”, dintre puștii de 2001 ai lui Sandu Gaica, care au primit ceva întăriri de la Liga 3-a și Elite Under 19 și CS Ineu, un mixaj dintre jucători tineri și trei-patru fotbaliști cu mare experiență. La capătul unui meci viu, cu destule faze de poartă și 7 goluri, zărăndanii și-au atins scopul.
S-a jucat cu garda jos încă din start, suprafața sintetică rapidă înlesniind acțiunile în viteză, destul de legate, de ambele părți. Totuși, deschiderea scorului a venit printr-o execuție de kinogramă din partea lui Spătaru: șut de la 33 de metri, lateral dreapta, direct în vinclu. Egalarea a venit de la Ghergar, la o fază la care mingea a deviat ca la popice și l-a păcălit pe Pușcaș, care se culcase prematur. Era minutul 31, iar după alte trei minute, UTA III întorcea scorul. Isac l-a bătut și el pe portarul Ineului cu un șut plasat de la marginea careului. Totuși, scorul pauzei avea să fie 2-2, după ce Gligor a transformat un penalty scos de Ciocan.
La cum s-a jucat în prima parte, în repriza secundă era posibil chiar orice. În minutul 58, Ciocan a rămas singur cu portarul, a tras în acesta, dar mingea i-a revenit și a făcut 2-3. 12 minute a durat avantajul vizitatorilor, căci David Miculescu a pus – parcă – cu mâna, lângă bară, un șut de la 16 metri. Deși remiza ar fi fost un rezultat pozitiv, ineuanii nu s-au mulțumit cu atâta și, în minutul 74, a punctat și căpitanul lor.  După un-doi cu Gavrilă, Hulbăr a scăpat singur în careu și a trimis precis pe colțul lung. UTA nu a renunțat la luptă, dar Ghergar, ajuns în poziție excelentă, a finalizat pe lângă. „Alb-albaștrii” au mai cerut un penalty la Gavrilă, dar Ardelean nu a dat nimic, astfel că partida s-a încheiat cu succesul la limită al Ineului.
După ce a coborât forțat din Liga a III-a, formația din Țara Zărandului a avut emoții în ceea ce privește rămânerea în primul eșalon județean. „Înainte de meci, le-am transmis jucătorilor că, de data aceasta, mă interesa mai puțin jocul și mai mult punctele. Sigur, tonul meu nu a fost întotdeauna calm, fiindcă sunt ambițios din fire, dar – până la urmă – atâta timp cât s-a câștigat, mă pot declara mulțumit. Prestația și atitudinea unora puteau fi mai bune, dar lucrurile acestea le discutăm în vestiar. Azi, era important să încheiem discuțiile și am reușit în fața unei formații talentate a UTA-ei”, a menționat Cristian Sculici, antrenorul Ineului.
UTA III: Debre – Spătar (30 Haloș), Salka, Coadă, Curta – Isac, Lazie (68 D. Hrezdac) – Dumitru (78 E. Pașcu), D. Miculescu, Mager (64 Tăședan) – Ghergar.
Ineu: Pușcaș – Spătaru, Karmanoczky, Iaroș, Hulbăr – D. Bogdan (57, D. Mîneran, 89 D. Teofil), M. Ponta, Clej, Gavrilă, Ciovan, Al. Gligor (78 R. Belei)
Arbitri: Mircea Ardelean – Cristian Cășuț.
Observatori AJF: Doru Herțeg, Daniel Scridon.