Cel mai bun timp al unui sportiv român la Maratonul de la București a fost reușit de arădeanul Sorin Mîne­ran. Sportivul legimat la CSU Arad a trecut al cincilea și, cu 2 ore, 30 de minute și 22 de secunde, a fost declarat campion național pentru al treilea an consecutiv. Atletul kenyan James Barmasi Kiptum, în vârstă de 32 de ani, a câștigat duminică ediția a noua a Maratonului București, el trecând linia de sosire din Piața Constituției în 2 ore, 15 minute și 5 secunde. El a fost urmat pe locurile doi și trei de alți doi sportivi din Kenya, Edwin Kiplagat Kitum (02:16:52) și Patrick Kiprono Kimeli (02:18:36). Un alt arădean, Roland Unterweger (legitimat la CSU Arad) a ocupat poziția a 16-a cu timpul de  02:50:54.