romania-macedoniaÎntr-un cadru excelent asigurat de Pâncota, puștii lui Ionel Augustin și Ștefan Preda i-au făcut un cadou frumos managerului Miodrag Belodedici. Cel alintat pe vremuri „Căprioara” pentru eleganța din teren a împlinit 49 de ani cu o zi înaintea primului episod România – Macedonia!
„Tricolorii” și-au surprins oaspeții în primul minut, când Șerban a deschis scorul cu o reluare subtilă de cap venită după un corner de pe dreapta. Macedonenii au echilibrat jocul, însă România Under 18 a arătat multe lucruri bune și n-au lăsat breșe.
Tot ai noștri aveau să rezolve meciul în actul secund, când, pe fondul dominării tricolore, Popescu a punctat pentru 2-0 dintr-o superbă foarfecă din 12 metri, oprită în păianjen, în minutul 65. În minutul 72, autorul primului gol, Șerban, a ratat o lovitură de pedeapsă.
Cele două echipe sunt din nou față în față joi dimineață, de la 11,00, pe arena arădeană Francisc Neuman.
România: Anca – Băjan, Hodorogea, Boldor (80 Dumitrașcu), Marin (75 Taciuc) – Târnovan (70 Rotariu), Popescu, Krausz, Șerban (75 Moroșanu) – Vână (70 Grădinaru), Bărbuț (75 Nicolae). Antrenor: Ionel Augustin.
Macedonia: Shishkovski – Stojanov (68 K. Zajkov), G. Zajkov, Karakamishev, Trajkoviki (76 Maliki) – Imeri (73 Asani), Bardi, Velkovski, Naumoski – Markovski, Kostovski. Antrenor: Alekso Mackov.
Arbitri: Mircea Ardelean – Marius Alexa, Casian Băla. Rezervă: Laurențiu Fodoruț.