Județul Arad face parte din top trei județe cu cea mai mare incidență de bolnavi Covid la mia de locuitori, înregistrate la 14 zile.

Astfel, ocupăm locul doi, cu o incidență de 7,03 la mie, primul județ fiind Bihor (7,35 la mie) , iar al treilea Ilfov (7,01 la mie).

Până astăzi, 15 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.744.440 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 9.731 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

1.587.856 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 2.136 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 37 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba32849296,02
2.Arad39646917,03
3.Argeș44725894,95
4.Bacău40146383,23
5.Bihor48134957,35
6.Bistrița-Năsăud18969152,44
7.Botoșani22081152,08
8.Brașov64097786,32
9.Brăila22029414,94
10.Buzău23317364,87
11.Caraș-Severin18180293,92
12.Călărași17341153,27
13.Cluj852491576,82
14.Constanța67121984,81
15.Covasna12304384,02
16.Dâmbovița35339355,03
17.Dolj44155212,74
18.Galați42954493,48
19.Giurgiu19074263,07
20.Gorj14873302,61
21.Harghita13532173,41
22.Hunedoara34537105,54
23.Ialomița18914154,38
24.Iași70002443,67
25.Ilfov732771397,01
26.Maramureș30251572,56
27.Mehedinți15412163,20
28.Mureș38004695,56
29.Neamț30303202,87
30.Olt25419363,74
31.Prahova61669695,16
32.Satu Mare20150302,54
33.Sălaj17346134,42
34.Sibiu413471615,97
35.Suceava37277321,83
36.Teleorman24146214,42
37.Timiș84672765,73
38.Tulcea13447264,26
39.Vaslui26262302,47
40.Vâlcea25953363,89
41.Vrancea17353562,78
42.Mun. București2976982435,78
43.Din străinătate**18754
44.Cazuri noi nealocate pe județe

13011*
-109
TOTAL 1.744.440 2.136

Recomandările redacției