sebisAl patrulea rezultat pozitiv consecutiv i-a adus pe sebișeni în fotoliul de lider, poziție pe care aveau să o piardă sâmbătă. La Deva, Naționalul a știut exact ce vrea, a făcut jocul, a atacat încă din start și, dacă nu s-ar fi relaxat la utima fază, ar fi câștigat la scor de neprezentare.
Vizitatorii și-au arătat intențiile ofensive încă din primele minute. Rus a pătruns pe dreapta, i-a pasat în 12 metri lui Unguru, acesta a tras la poartă, dar Stănilă a respins de la coțul scurt. Cornerul a fost bătut de Cherecheș, iar Velici a reluat cu capul peste poartă.  O nouă oportunitate a lui Velici a anunțat deschiderea tabelei. Era minutul 32, când Velici a pătruns pe stânga în careu și a tras cu sete sub transversală la colțul scurt. Gazdele au încercat să riposteze, dar, patru minute mai târziu s-a făcut 0-2, scor cu care s-a încheiat și prima parte. Unguru a inventat un lob perfect de la 35 de metri și Stănilă a fost învins. Meciul s-a reluat cu o bună ocazie pentru deveni. Lintaru a tras din voleu din 16 metri, dar mingea a trecut peste transversală. La faza următoare, Velici a căzut în careu, a cerut penalty, dar a văzut doar „galben” pentru proteste, pentru ca apoi același ata­cant sebișean să scape singur spre poartă, dar să fie semnalizat în offside. Lintaru a ratat, din nou, cu capul, pentru ca la cealaltă poartă, Rus și Unguru să-l cruțe pe Stănilă la aceeași fază. În minutul 74, nou-intratul Merșca a rezolvat o situație grea, respingând în transversală un șut violent al lui Săuca. În minutul 84, pe teren a intrat și Călin în locul lui Susan, iar un minut mai târziu a și marcat pentru 0-3. Velici i-a oferit o pasă bună mijlocașului de bandă, care a tras plasat la colțul lung. Sebișul își putea mări avantajul, dar Mihuța a țintit bara din interiorul careului, iar Velici a ratat singur cu portarul. Și, în cel de-al treilea minut de prelungire, a marcat și Deva prin Boloș, care a pătruns în careu și a tras
puternic pe lângă Merșca. 1-3, rezultat final.
Deva: Stănilă – Doboș, Sumuțiu, Dosan (68 Boloș), Grunță – Budriș, Vajda, Șoit, Chelariu (46 Săucă) – Lintaru, Suciu (76 Firan). Antrenor: Marius Sîrbu
Sebiș: Păduraru (68 Merșca) – Rosenblum, Stupu, Neacșu, Cherecheș – Avramescu, Mihuța – Rus, Unguru (73 Lazea), Susan (85 Călin) – Velici (90 Stegaru). Antrenor: Călin Cojocaru
Arbitri: Cătălin Roșu (Var – Sălaj), Sergiu Corb (Zalău), Iosif Nasc (Cluj).
Observatori FRF: Dănuț Sopa (Sibiu), Stelian Sandu (Târgu Jiu)