voleiPolivalenta a fost, sâmbătă, martora duelului dintre ocupantele locurilor 4 (ProVolei) şi respectiv 2 (Timişoara) în seria vestică din A2. Un meci bun, cu reuşite de ambele părţi, dar şi cu greşeli prea elementare. Experienţa oaspeţilor şi-a spus cuvântul, mai ales în sfertul doi, în timp ce arădenii au ratat câteva ocazii bune de a prelungi disputa. Primul set a fost echilibrat până la 10-11, după care totul s-a rupt, chiar dacă arădenii se apropiaseră la un moment dat la 2 lungimi (15-17). Setul doi a fost fără istoric, de la 4-4 oaspeţii au jucat mult mai simplu şi inteligent. Cât despre setul trei, s-a jucat pe contre. Aradul a avut 15-13, apoi Timişoara            s-a dus la 15-18, pentru ca gazdele să mai revină o dată la 22-21. A fost momentul în care orice gafă avea să fie decisivă, şi din păcate, arădenii nu au reuşit să relanseze jocul. Urmează deplasare, la Caransebeş.
„Atât s-a putut, nu avem ce face. Un adversar mai solid, mai experimentat. Important este că a fost un meci plăcut, un spectacol”, a transmis tabăra arădeană, prin vocea lui Radu Sabău. „M-am temut de acest meci, pentru că în formula în care am jucat acum nu prea ne-am întâlnit. Mă bucur că am reuşit să ne mobilizăm, să câştigăm, chiar dacă puţin a lipsit să ducem jocul în setul patru”, a comentat și antrenorul adversarilor, Sorin Grădinaru.
ProVolei: Ardelean, Maskovits, Jitaru, Sabău, Gligor, Matica, Duma. Pe bancă: Gurban, Lopătaru, Motoc, Jurcă, Gale.
CSU: Toma, Schiesz, Unguraş, Ungureanu, Grama, Balint, Bălulescu. Pe bancă: Mirea, Stănoiu.