În ultimul deceniu, Atletico Arad și Viitorul Constanța au fost cele mai importante nume la nivel de copii și juniori din fotbalul românesc. Cele două grupări și-au cam împărțit titlurile naționale, iar odată cu maturizarea generațiilor alimentează grupările din elită. În cazul clubului arădean, după ce și-au făcut o cătă și un nume la UTA.
Statistica spune că aseară, în derby-ul de titlu, CFR Cluj – FCSB, pe gazon s-au aflat trei fotbaliști crescuți de Atletico și doi, de la Viitorul. Mai mult, steliștii Cristi Bălgrădean și Dennis Man și „feroviarul” George Țucudean au fost titulari, în timp ce de la gruparea lui Hagi doar Romario Benzar a prins „unsprezecele” lui Dică. Apoi, la pauză, a mai intrat în luptă și Florin Tănase, la FCSB.
Intrând în detalii legate de partidă, să mai spunem că Benzar (de altfel fotbalist luat de Hagi în 2011 de la LPS Banatul Timișoara) a comis hențul din care Culio a des­chis scorul pentru gazde. Altfel, portarul Cristi Bălgrădean a închis poarta în fața lui Țucudean et. comp., iar Man a scos al doilea „galben” și împlicit cartonașul roșu la Peteleu. Ulterior, Pintilii a fost și el eliminat, iar Gnohere a egalat pentru FCSB în ultimul minut de joc.
Partida, încheiată la egalitate
(1-1), a fost condusă de arădeanul Ovidiu Hațegan, cel mai bine cotat arbitrul român. Altfel, pe banca CFR-ului a stat și Cristi Panin, din postura de director sportiv al actualul lider al Ligii 1.