…și nu neapărat pentru că elevii lui Dinu Donca au foarte multe puncte în clasament și au făcut un meci perfect contra Curticiului, ci pentru că, duminică, președintele lor, Cătălin Puia, s-a însurat. Cu acest prilej, vestiarul i-a „împachetat” frumos trei puncte și o prestație bună în special în ultimele 25 de minute ale confruntării cu Frontiera.
Combatantele au lăsat garda jos încă din start, iar tabela s-a modificat încă din minutul 9. Iacob l-a faultat pe Drăgan, iar Peia a marcat de la punctul cu var. Șapte minute a durat bucuria gazdelor, căci Parlapan a înscris la capătul unui contraatac rapid al Curticiul. A urmat apoi un joc pe contre, cu ocazii de ambele părți, în care s-au consumat destule energii, ceea ce avea să conteze după o oră de joc.
„Grănicierii” aveau să cadă fizic, dar și psihic, după reușita de 2-1 venită, în minutul 66, din capul lui Alin Drăgan după centrarea lui Bolba. Tot Bolba a fost și la originea autogolului lui Morariu . Stanciu a marcat și el după o fază de biliard pentru 4-1 (69), pentru ca „fiul risipitor” Cl. Popa să scrie concluzia partidei cu ocazia revenirii în echipă.
„Scorul e cam minicinos, căci meciul a fost echilibrat timp de 60-65 de minute. Au fost destule situații de poartă, puteau marca și ei și noi, până la urmă a ieșit bine. După golul lui Drăgan, oaspeții noștri au căzut puțin în special din punct de vedere psihic și ne-am dus în numai trei minute de la 1-1 la
4-1. Până la urmă, sunt trei puncte importante pe care i le dedicăm președintelui nostru ce renunță la burlăcie. Mi-ar plăcea să ne regăsim constanța și consistența în joc și în meciurile din deplasare, unde încă nu am luat niciun punct în acest sezon”, a spus Dinu Donca, tehnicianul Unirii.
De menționat că la „uniriști” a revenit juniorul Josan, accidentat destul de grav în vară și ambele echipei au avut câte o absență importantă în defensivă, Brozbic, respectiv Pleșca.
Sântana: Csurka – Topac, Peia, Mateiu, Bolba – Bodea, Josan (46 Stanciu), Drida (60 Florea), Lanțoș (50 Vuin) – Cl. Popa, Drăgan (70 Bud).
Curtici: Iacob – Gavriș, Don, Rotar, Morariu – Parlapan, Hanc (70 Hadăr), Nedea (75 Crișan), Varga – Liga (77 Roza), Avrămuțiu.
Arbitri: Dorinel Herțeg – Flavius Dreghici, Mihai Stanciu. Observatori AJF: Mircea Toderici, Ioan Hamza