icimAşa cum era de anticipat, baschetbalistele arădene au tranşat după doar două meciuri calificarea în semifinalele campionatului. Mari favorite în „sfertul” cu Danzio, „galben-albastrele” şi-au confirmat statutul şi după 76-40 în primul joc, s-au impus şi la Timişoara, într-un meci în care Jose Araujo a forţat doar atât cât a fost nevoie. Fără Williams, menajată şi Milovanovic, accidentată, Univ.Goldiş ICIM a fost nevoită, totuşi, să se întrebuinţeze pe Bega, Brosovszky şi Broomfield bifând doar 5 minute fiecare.
Calificare tranşată simplu
Liderul sezonului regulat a rezolvat ecuaţia calificării pe mâna americancelor Engelman şi Coker, principale marcatoare. De cealaltă parte, Timi­şoara s-a mulţumit cu simpla prezenţă în play-off şi nu a mai forţat, astfel că sârboaicele Pesovic şi Marjanovic au absentat în meciul „2”, în care Danzio a folosit doar 7 jucătoare. Chiar şi în aceste condiţii, replica „alb-violetelor” a fost destul de bună, ele reuşind să îşi adjudece la limită sfertul doi şi să fie conduse cu doar patru puncte la pauza mare, scor 32-36. După odihnă s-a jucat slab, dar Aradul a rămas la timonă şi a reuşit să bifeze formalitatea, scor final 54-63 (15-21, 17-15, 6-10, 16-17).
La orizont se vede disputa cu Sepsi
Pentru trupa pregătită de Jose Araujo au jucat: Engelman 15 (1×3), Coker 14, Crăciun 11, Cosby 6 (1×3), Mercea 5 (1×3), Broomfield 4, Manta 4, Rhoads 2, Manea 2, Brosovszky şi Moraru. BCM Danzio a răspuns cu: Stoiedin 18, Ardelean 15 (3×3), Zivadinovic 8, Zidaru 6, Sasebes 6 (2×3), Neagu 1 şi Steiner. Univ.Goldiş ICIM se impune cu 2-0 la general (n.n. s-a jucat după sistemul „cel mai bun din 3 me­ciuri”) şi face un pas simplu spre semifinale. Arădencele aşteaptă acum să afle numele adversarei din penultimul act al campionatului, care foarte pro­babil va fi Sepsi Sfântu Gheorghe.