FOTO (ziarulunirea.ro)

Cum gazonul de pe arena „Cetate” din Alba Iulia se schimbă, Cermeiul a poposit tot la Galda pentru „duelul” cu …Ighiul. Și, după ce le-au provocat celor de la Industria singurul eșec stagional, „alb-roșii” lui Aslău au și încurcat Performanța, o formație ce și-a schimbat antrenorul cu dorința de a reveni rapid în lupta pentru primul loc.
Doar că nou promovata din județul Arad a dat o replică bună,  ea concretizându-se cu un prim gol încă în minutul 10. Cel care a deschis tabela a fost ivorianul Diarra, care a țintit vinclul porții adverse de la aproximativ 25 de metri. Gazdele au profitat de retragerea în defensivă a Cermeiului și a venit periculos peste ea în trei-patru rânduri. Însă, Circov și mai ales R. David, din postură de unu la unu cu Rusu, au ratat incredibil. Pe o contră, însă, Aldan a scăpat în careu, doar că finalizarea juniorului împrumutat de la UTA a fost mult peste poartă. Și, în loc de 0-2, în decurs de numai 5 minute, rezultatul a devenit 2-1. Mai întâi, în minutul 41, David a împins mingea în plasă după șutul respins de Rusu în fața lui Keita, iar în minutul 45, Vlădia a prins un „trasor” de zile mari de la 16 metri pentru avantajul formației sale la pauză.
Dar, Cermeiul a repetat startul bun de repriză și în minutul 53 a reușit egalarea. Toma l-a faultat în careu pe Bulza, iar Nistor nu a greșit de la punctul cu var. Din acel moment, gazdele s-au repezit din nou în atac, dar, de această dată, Rusu a fost de netrecut. Boldea și Circov au fost hipnotizați de bravul căpitan al Cermeiului, pentru ca Făgărașanu sau Keita să nu cadreze poarta sa. Pe rarele sale contre, „alb-roșii” au mai avut și ei două bune situații la capul lui Nistor și șutul lui Vereș, dar meciul s-a terminat nedecis: 2-2.
Ighiu: Tiut – Gîț, Toma (57 Făgărășanu), Ov. Turuș, C. Cornea – Poiană, Boldea, Vlădia, Keita (88 Himcinschi) – Circov, R. David.
Cermei: Fl. Rusu – D. Petrache, Calvin, Cotoc, Suslak – Coșa (90+2 Moraru), A. Nistor, N. Varga (68 Vereș), Aldan –Diarra (86 Popa) – Bulza (90+1 Purece).
Arbitri: Aurel Vărzan (Timișoara) – Alexandru Ilie (Bocșa), Ioan Humița (Armeniș – Caraș Severin)
Observatori FRF: Monica Rigo (Cluj), Dan Costin (Zalău)