woparWest Olympia Phoenix-LPS Arad a pierdut în 5 minute tot ce făcuse bine în 20, în deplasarea de la Cluj. În doar 8 oameni, trupa arădeană a reuşit să pună probeme serioase Universităţii de pe Someş în prima repriză, terminată 35-30 pentru gazde. Imediat după pauză au urmat 5 minute catastrofale pentru băieţii cuplului Mandache – Pteancu şi studenţii s-au desprins la 20 de puncte diferenţă. De aici încolo, chiar dacă lucrurile au reintrat într-un echilibru, nimic nu s-a mai schimbat până la final. S-a terminat Univesitatea Cluj – WOPAR LPS Arad 79-54. Pentru arădeni au punctat Bandula 21, Mazilu 14, Betea 8, Baltă 4, Andriş 3, C. Bondor şi Ţihoi câte 2, pe parchet mai intrând şi Pătraşcu.
„Bine jucate primele două sferturi, şi chiar sfertul 4. Din păcate priele 5 minute din sfertul 3 au fost decisive. În rest nu prea am ce să reproşez băieţilor”, a spus antrenorul secund Alexandru Pteancu. În etapa următoare, WOPAR-LPS joacă la Mediaş.