Ca în prima parte a campionatului, avântul Lugojului e tăiat de o formație din județul Arad. După Cermei, și Lipova a câștigat în „fieful” bănățenilor, oferindu-i – indirect – o mare gură de oxigen lide­rului Șirineasa, care are din nou 8 puncte în fața principalelor sale urmăritoare.
După o primă repriză albă, în care ambele echipe au avut câte o ocazie mare de a înscrie, prin Friedrich, respectiv Vasinc, în partea secundă băieţii pregătiţi de Flavius Sabău au prins (mai mult) curaj. Şi au înscris repede două goluri, după acţiuni purtate în doi Vasinc-Trabalka, ambii trecându-şi numele pe lista marcatorilor. Primul în minutul 50, celălalt în minutul 55.
Gazdele au ripostat prin ex-sebişeanul Velici, care a transformat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri (min. 65), dar finalul a fost al „şoimilor”, juniorul Duţă rezolvând ecuaţia câştigătoarei la chiar prima atingere de balon (min. 87).
Eliminarea lui Vasiu (min. 89) nu a mai contat, Şoimii Lipova obţinând o victorie uriaşă, scor 3-1, echivalentă cu ieşirea din „zona fierbinte” a clasamentului.
CSM Lugoj: David Filip – Daniel Filip (65 Ciobotariu), Miculescu, Radak, Friedrich (85 Roșie) – Vlădia, Dobra (65 Szekely) – Precupanu (85 Saracin), Bozian, Velici – Pădurariu. Antrenor: Cosmin Petruescu.
Șoimii Lipova: Iliescu – Iova, Calvin, Dulap, Filimon – Jichici ( 78 Vasiu), Dobrean – Poiană (89 Tiponuț), Vasinc, Rusu(87 Duță) – Trabalka (78 Himcinschi). Antrenor: Flavius Sabău.
Arbitri: Adrian Pal ( Harghita) – Daniel Popa ( Aiud), Claudiu Doarvoas ( Mintia)
Observatori: Luis Moisescu ( Tr. Severin), Florin Oglindoiu ( Mehedinți).