La mijlocul acestei săptămâni au avut loc sferturile Cupei României la fotbal. În urma desfășurării lor, în penultimul act al competiției s-au calificat Sepsi OSK, FC Voluntari, FC Argeș și CS Universitatea Craiova.

În uvertura sferturilor, disputată marți la Ploiești, Sepsi a învins Chindia Târgoviște cu 2-1, prin autogolul lui Căpușă, urmat de reușita lui Bărbuț, favorizată de o eroare imensă a lui Matiș. Oaspeții au marcat unicul lor gol în repriza a doua, prin Daniel Popa, asta după ce în prealabil Sebastian Colțescu le-a refuzat târgoviștenilor un penalty.

De Ziua Națională s-au disputat două meciuri. În primul dintre ele, FC Voluntari a învins la limită pe FC Buzău, unicul gol al partidei fiind marcat de Achim, din penalty. Cel de-al doilea meci a avut nevoie de loteria penalty-urilor, pentru a departaja două echipe îmbrăcate în alb-violet: Poli Timișoara și FC Argeș. După 90 de minute, pe Dan Păltinișanu scorul a fost 0-0 dar la punctul cu var violeții din Trivale s-au dovedit a fi mai inspirați decât cei de pe Bega și s-au impus cu 5-4. De menționat și că în acest meci, fostul textilist Octavian Ursu, care îmbracă acum tricoul marii rivale, a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

În sfârșit, aseară, în epilogul rundei sferturilor de finală, CS Universitatea Craiova a dispus, într-un duel oltenesc, de coșmarul UTA-ei, CSO Filiași. Deși echipa din Liga 3 a fost gazdă, meciul s-a jucat pe stadionul „Ion Oblemenco“ din Craiova, iar elevii lui Laurențiu Reghecampf au câștigat fără probleme, cu 3-0, prin golurile marcate de Koljic, Ivan și Gustavo.

Semifinalele competiției vor avea loc în primăvara anului viitor, în dublă manșă. Turul este programat pentru 20 aprilie iar returul pentru 11 mai, urmând ca finala să se dispute pe 19 mai. Data tragerii la sorți a semifinalelor nu a fost încă stabilită.