După cum avea să înceapă partida de la Ghiroda, cu goluri încasate în minutele 3, de la Baranyi și Budur, în minutul 17, Șoimii Lipova părea să bifeze al patrulea eșec stagional. Timișenii chiar mai irosit două-trei situații bune, după care, însă, Sabău și-a băgat pe teren fundașii centrali și lucrurile
s-au schimbat. Dolga chiar și-a readus echipa în joc chiar la ultima fază a primului act, pentru ca Istrate să-l copieze pe Baranyi și să înscrie imparabil dintr-o lovitură liberă la aceeași poartă. 2-2 a fost încă din minutul 59 și, în ciuda ocaziilor de ambele părți, a „murit” așa.
Cum s-au marcat golurile: 1-0 (min. 3): Baranyi execută impecabil o lovitură liberă de la 23 de metri, 2-0 (min. 17): Baranyi ii așează cu capul o minge lungă lui Budur, care-l execută pe Iliescu din 6 metri, 2-1, (min. 45+2): Corner executat de Istrate de pe stânga, Vlad pasează în careul de 6 metri de pe colțul lung și Dolga trimite cu șiretul în plasă, 2-2 (min. 59): Istrate a executat perfect o lovitură liberă de la 20 de metri, peste zid, lângă bara din dreapta lui Barbu
Formații: Ghiroda: Barbu – Semeniuc (91 Șofran), Bocşan, Bâte (72 Pițuc), Al. Sabău – Țugui, Ianc (80 Jovanic) – Mancaş, Poparadu (68 Herci), Budur – Baranyi. Antrenor: Tavi Benga.
Lipova: Iliescu – Nagy, Polgar (27 Bercu), Lazea, Prună (27 Dolga) – Vlad, Filimon, Simion (46 Banyoi), Istrate – D. Rusu, Sulea (84 Bicuschi). Antrenor: Flavius Sabău.
Arbitri: Mihai Domșa (Aiud) – Ioan Georgiu (Dej), Andrei Buda (Hunedoara)
Observatori FRF: Lucian Glogoviceanu (Reșița), Călin Orbonaș (Ilia)