Echipa fanion a Aradului a arătat destul de rău în prima manșă a primului baraj de promovare în Liga 1. La Călărași, arădenii se pot declara mulțumiți cu un 3-1 pentru gazde, care au irosit destule ocazii pe lângă golurile marcate. Ori că a fost vorba de oboseală fizică, ori fizică, UTA nu a arătat față de Liga 1, ci mai degrabă a unei echipe de pluton în eșalonul secund.
Roland Nagy a surprins pe toată lumea cu alegerea pentru postul de fundaș dreapta. A mers pe mână lui Darius Covaci, fotbalist care a mai bifat doar 10 minute în Liga a II-a și e de meserie mijlocaș ofensiv. Improvizația, dar și oboseala psihică a celorlalți fundași arădeni s-a simțit încă din start. După ce Miron a parat șutul lui Kanda, Valentin Alexandru a pus capul la centrarea perfectă a lui Țenea pentru 1-0. Atacantul central al gazdelor era total nemarcat în careu: 1-0 (minutul 4). „Alb-roșii” au rămas în genunchi și după ce Manea a respins in extremis un balon de
2-0, Alami a nimerit bara cu un șut de la 19 metri. Forcingul călăreșenilor a continuat și Stoica a reluat incredibil pe lângă poartă o centrare a lui Alami, precedată de o eroare mare a lui Miron, care – de altfel – a lăsat poarta goală. În minutul 28 a urmat o altă ocazie rarisimă a trupei lui Mihalcea. Stoica a pasat excelent în 6 metri și V. Alexandru a trimis cu capul în bară. Alami a mai șutat odată frumos puțin peste poartă, după care, la o fază ce nu anunța mare lucru a venit și egalarea. Man a pasat în adâcime, Strătilă a sprintat de la 40 de metri, l-a driblat și pe Lungu și a trimis din unghi în plasă. Era minutul 42, dar după alte trei minute călărășenii au revenit din nou în avantaj. Stoica a centrat în 6 metri, de unde V. Alexandru a marcat din nou capul, la colțul lung.
Partida s-a reluat de la 2-1, iar haosul din defensiva utistă a conti­nuat și după pauză. La 7 minute de la reluare, o nouă centrare de pe partea stângă de atac a gazdelor a fost reluată cu capul de către Vali Alexandru – nemarcat – de la șase metri, dar Miron a reținut pe linia porții. Tot gazdele au rămas la pupitru, dar șutul lui Sergiu Popescu din lovitură liberă de la 28 de metri a trecut peste poarta lui Miron. În afara unui prelungit joc de posesie, „alb-roșii” nu a pus probleme la buturile lui Lung, fiindcă reluarea slabă a lui Burlă din mijlocul careului sau capul lui Botiș nu se pot numi ocazii. Amfitrionii
s-au trezit din nou pe final și au pus din nou probleme, dar au și găsit golul de 3-1. După șutul din aleregare al lui Stoica, reținut în doi timpi de portarul „textilist”, pe o nouă cotră Kanda l-a lobat frumos pe Miron, de la 17 metri, pentru desprinderea pe tabelă (minutul 81). La faza imediat următoare, Călărașiul a nimerit pentru a treia oară bara, prin Stoica, autorul unui șut din unghi ce s-a dus la colțul lung. Totuși, UTA putea să reducă din diferență în primul minut de prelungire, când Man a scăpat în careu, dar a fost ajuns din spate de M. Popescu.
La 3-1 pentru „galben-albaștri”, utiști au nevoie cu un succes la Arad la cel puțin două goluri diferență fără gol încasat, sau la trei goluri peste.
Formații
Dunărea: C. Lungu – Ţenea, Bg. Panait, M. Popescu, Vădrariu (32 Balint) – Sil. Matei, Sg. Popescu – Kanda, Alami (90+2 Chițu) , Al. Stoica – Val. Alexandru.Antrenor: Adrian Mihalcea
UTA: Bg. Miron – D. Covaci, Al. Manea, Botiş, Burlă – Strătilă (72 Rus), Chindriş, I. Tănase (63 Jorza), D. Copil (87 Petre) – D. Man, Curtuiuş.. Antrenor: Roland Nagy
Arbitri: Marius Avram – Mircea Orbuleţ (ambii din Bucureşti) şi Ovidiu Artene (Vaslui). Rezervă: Florin Chivulete (Bucureşti).
Cartonașe galbene: M. Popescu (1), Panait (61) / Covaci (58), Strătilă (70)
Observatori FRF: Cristian Nica (Ploieşti), Adrian Mihalcea (Bucureşti)