10481962_904214489594399_6750127232107701807_oPartida dintre Austrlia şi Olanda s-a desfăşurat pe Estádio Beira-Rio, din Porto Alegre. Prima şansă de gol a aparţinut „cangurilor”, în minutul 16. Mark Bresciano primeşte mingea la marginea careului, preia, dar şutul acestuia este deviat în corner. Replica olandezilor vine 3 minute mai târziu, Robben centrează din lovitură liberă, dar lovitura de cap a lui Van Persie la colţul lung este prinsă cu siguranţă de Ryan. În minutul 20 „portocala mecanică” deschide scorul, Robben primeşte o pasă în flancul stâng, pătrunde în careu şi finalizează cu un şut la colţul lung fără speranţe pentru Ryan. Avantajul olandezilor durează doar un minut. „Cangurii” egalează prin Tim Cahill, acesta înscrie cu o execuţie magnifică, şut din vole, mingea loveşte transversala înainte de a intra în poartă. În minutul 31 australienii au o mare şansă de a trece în avantaj. Leckie centrează pe jos de pe dreapta, mingea traversează aproape tot careul, Bresciano vine din spate şi trimite milimetric pe lângă transversală. Cangurii mai irosesc o mare ocazie de gol 2 minute mai târziu, Spiranovic primeşte o centrare din lovitură liberă în centrul careului, dar reluarea acestuia din cădere este respinsă de Cilessen. Rezultat la pauză, Australia –Olanda 1-1. Partea a doua a meciului începe extraordinar pentru „canguri”. În minutul beneficiază de o lovitură de la 11 metri, şutul lui Bozanic a fost atins cu mâna în careu de Janmaat iar centralul indică punctul cu var. Jedinak execută lovitura de pedeapsă, iar din minutul 55 surpriză uriaşă la Porto Alegre Australia – Olanda 2-1. Bucuria „cangurilor” a ţinut doar 3 minute, portocala mecanică egalează prin Van Persie. Atacantul lui Manchester Utd înscrie cu un şut puternic din careu sub transversală. În minutul 68 australienii pot trece din nou în avantaj, Oar centrează foarte bine în faţa porţii, dar Leckie trimite cu pieptul slab. La faza imediat următoare olandezii trec în avantaj, Depay  a marcat pentru 3-2 cu un şut din afara careului. Batavii îşi pot mări avantajul în minutul 73, Van Persie trimite o pasă la De Jong, dar şutul acestuia este respins de Ryan. Rezultat final Australia – Olanda 2-3, batavii sunt cu un picior în optimi.

ECHIPELE:

Australia: Ryan – McGowan, Spiranovic, Wilkinson, Davidson – Jedinak (c), Bresciano (Bozanic, 51), McKay, – Leckie, Cahill (Halloran, 70), Oar (Taggart, 77)
Antrenor: Ange Postecoglou

Olanda: Cillessen – Janmaat, Vlaar, De Vrij, Martins Indi (Depay, 44), Blind – De Guzman (Wijnaldum, 79), Sneijder, De Jong – Van Persie (Lens, 86), Arjen Robben;
Selecționer: Louis van Gaal