10468232_912873312061850_9026964962613326216_oMeciul dintre Austrlia şi Spania este o partidă fără prea mare miză deoarece ambele echipe au fost eliminate de la mondialul brazilian, Spania, actuala campioană mondiala nereuşind să acumuleze nici măcar un punct, ba mai mult are şi cel mai slab goleveraj. Prima ocazie a partidei le aparţine ibericilor în minutul 23, Jordi Alba primește în stânga careului o pasă cu călcâiul care îl lasă singur cu portarul Ryan, dar șutul său se duce pe direcția acestuia și deschiderea de scor mai trebuie să aștepte. În minutul 34 spaniolii trec din nou pe lângă deschiderea scorului. David Villa a pătruns în careu pe stânga și a centrat în fața porții, dar Cazorla și Torres au fost puțin prea în față și mingea a traversat careul. Peste doar 2 minute se face 1-0, David Villa marchează unul dintre cele mai frumoase goluri de la modial, acesta primeşte o pasă de la juanfran, iar atacantul spaniol marchează cu călcâiul. Rezultat la pauză Austrlia – Spania 0-1. Repriza secundă începe cu un joc destul de echilibrat, cu un mic avantaj pentru iberici, fiind mai prezenţi în joc. În minutul 72 Fernando Torres dublează avantajul ibericilor cu o finalizare elegantă, pe lângă portarul Ryan, după ce a primit o pasă la limita offside-ului. În minutul 82 Juan Mata duce scorul la 3-0 pentru iberici, cu un șut printre picioarele portarului Ryan, după o pasă primită de la Fabregas. Rezultat final Australia – Spania 0-3. Ibericii părăsesc mondilul cu fruntea sus, iar „cangurii” cu coada-ntre picioare fără nici măcar un punct.

ECHIPELE DE START

Australia: Ryan – McGowan, Wilkinson, Spiranovic, Davidson – Jedinak, McKay – Leckie, Bozanic, Oar, Taggart;

Selecționer: Ange Postecoglou;

Spania: Reina – Juanfran, Albiol, Ramos, Jordi Alba – Alonso, Iniesta – Koke, Villa, Cazorla – Torres;

Selecționer: Vicente Del Bosque.