Vestea că va putea rejuca partida cu Cermeiul i-a revitalizat pe jucătorii lui Călin Cojocaru. Aceștia nu i-au dat nicio șansă Devei în partida de ieri, din cadrul primei runde a returului, reprogramată de FRF. Sebișenii au marcat de trei ori în poarta lui Gârlea pentru primul succes al anului 2018.
Meciul a început, practic, de la 1-0. După numai 8 minute, servit excelent de Onțel, Enciu a înscris pe sub goal-keeperul advers. Pîslaru a trecut de puțin pe lângă golul doi, după care vizitatorii au echilibrat puțin meciul, fără a avea – însă – ocazii clare de a marca. De abia spre finalul reprizei, Voineag a tras periculos, dar mingea s-a dus puțin peste poartă.
Naționalul a controlat tactic confruntarea și în actul secund, însă pe accelerator a mai apăsat doar în ultimul sfert de oră. Atunci, după ratarea lui Mărgărit, Pîslaru a făcut 2-0, cu capul, la cornerul bătut pe colțul lung de Ruță. Devenii au încercat să mai salveze câte ceva, s-au aruncat în atac, dar pe o contră perfectă a gazdelor au primit și golul trei. Mărgărit l-a deschis pe Susan, acesta a centrat perfect și Săulescu nu putea rata. 3-0, rezultat final, înainte de vizita de vineri a celor de la Craiova II.
Sebiș: Cr. Poiană – Poștoarcă (88 Giuga), Pîslaru, Dumitrache, Siminic – Sz. Vereș, Ruță – Săulescu, Mărgărit (88 Tătulea), Onțel (83 Susan) – Enciu (80 Rugină)
Deva: Gârlea – Tornyai (77 Coteț), Tătaru, Şoit, Cornea – Boldea, Moţ – Chirlejean, Bedea ( 30 R. David), R. Cristian (Bărbuleț) – Voineag (76 Doboș)
Arbitri: Vlad Inoan (Florești – Cluj) – Iosif Nasc (Câmpia Turzii), Anghel Todea (Cluj)
Observatori FRF: Dan Miholcea (Bocșa), Ion Lupșa (Caransebeș)