„Roș-albii” ajungeau la ultimul meci oficial al anului după o victorie importantă în fața Chindiei și sperau să lege al doilea succes în liga secundă înainte de vacanță, numai că au dat peste o echipă foarte motivată. Metaloglobus are cuțitul la os în zona periculoasă a clasamentului și doar un rezultat pozitiv i-ar fi ținut deasupra liniei măcar până la primăvară.
Astfel, a rezultat un meci destul de disputat, de angajament, ambele echipe având perioade bune de joc, presărate cu ocazii bune de gol. Arădenii au dominat copios în primele 20 de minute, dar fără să își creeze ocazii mari. Doar Adili a reluat spre poarta adversă din poziție bună, dar a făcut-o slab, pe direcția portarului. Prima șansă cu adevărat periculoasă le-a aparținut bucureștenilor, Ghenovici luând la țintă transversala cu o execuție din lovitură liberă de la 25 de metri. Se întâmpla în minutul 28, la următoarea fază același mijlocaș al gazdelor punându-l la grea încercare pe Barna, cu portarul utist intervenind decisiv și păstrând tabela neschimbată la pauză.
Cu Contra, Duckadam, Stoichiță sau Mihalcea printre spectatori, cele două echipe au păstrat scenariul din prima parte. UTA a avut mai mult mingea, dar Metaloglobus s-a dovedit mai periculoasă în avanposturi. Ghenovici și Stângă au avut șanse bune de a marca, dar au fost opriți de fiecare dată de bravul Barna. UTA a replicat timid, prin câteva incursiuni în careu ale lui Curtuiuș și Florea. Totuși, nou intraul Stahl putea da lovitura cu un sfert de oră înainte de final, atunci când șutul său din 7 metri a fost respins de pe linia porții de un fundaș advers. În ultimul sfert de oră s-a jucat mai mult între cele două careuri, singurul lucru de menționat fiind eliminarea lui Negotei, din minutul 89.
S-a terminat 0-0, rezultat ce, până la urmă, nu e de lepădat pentru niciuna dintre echipe. Gazdele încheie anul peste linia retrogradării, iar utiștii au obținut exact punctul necesar pentru deblocarea salariilor, baremul de 25 de puncte impus de conducere în plină criză de rezultate fiind atins la limită. Contextul general este, însă, dezamăgitor pentru „Bătrâna Doamnă”. Arădenii încheie anul pe un modest loc 12 în campionat, mult mai aproape de zona roșie a clasamentului decât cea promo­vabilă. Ar trebui să urmeze o iarnă cu decizii importante la nivel de condu­cere.
Metaloglobus: R. Geantă – A. Robu, Iordache (35 Bilciurescu, 47 Răileanu), Caramalău, A. Sava – A. Popa (76 G. Coman), Ghenovici, Negotei – Șt. Stângă, Asanache, V. Vlad. Antrenor: Bogdan Vintilă.
UTA: Barna – Adili, Manea, Scutaru, Burlă – Păcurar (72 Stahl), Tănase, Jorza (64 Prună, 80 Toma) , Hlistei – Florea, Curtuiuș. Antrenor: Cristian Todea.
Arbitri: Sergiu Popa (Aiud – Alba) – Erchian Ionus și Florin Iacob (ambii din Constanța). Rezervă: Ovidiu Robu (Popești-Leordeni)
Observatori FRF: Constantin Gheorghe (Suceava) și Dorel Dincă (Călărași)