În fața a câteva sute de spectatori, FCC UAV Arad a făcut în această seară un prim pas către calificarea în „Final 8“-ul Cupei României, învingând la o diferență de 15 puncte, pe propriul teren, pe Rapid București. Meciul a început mai bine pentru echipa oaspete, care a condus cu 2-6 dar replica arădeană a fost una rapidă și a urmat un forcing în care echipa noastră a înscris 12 punte consecutive. De aici încolo și până la finalul sfertului 2, Aradul a păstra permanent o diferență de 6-10 puncte pe tabela de marcaj, scorul la pauza mare fiind 29-20. Conștiente că într-o dublă manșă contează și diferența de scor, fetele lui Bogdan Bulj au apăsat pedala de accelerație în sfertul 3, câștigat la 7 puncte diferență. În debutul ultimelor 10 minute s-a ajuns la 54-37, cel mai mare ecart dintre cele două echipe. A urmat o perioadă de joc destul de confuză, cu multe atacuri ratate, în care nici Aradul n-a reușit să se desprindă mai consistent și nici Rapidul să micșoreze substanțial distanța. S-a încheiat 62-47, un scor care oferă echipei noastre prima șansă la calificare în returul care se va juca sâmbătă, de la ora 19, în Sala Giulești din capitală.

Din echipa noastră s-au remarcat Veatriki Akathiotou, Stephanie Madden (17 recuperări!) și Trinity Baptiste în timp ce la echipa oaspete, Florina Stănici și Teodora Neagu au auvt cele mai bune evoluții.

FCC UAV Arad – Rapid București 62-47 (14-8, 15-12, 22-15, 11-12)

• Arad: Baptiste 15 (1×3), Hadzovic 12 (1×3), Akathiotou 11 (1×3), Racic 9, Georgieva 7, Madden 6, Ciotir 2. Au mai jucat: Mîrne-Nagy, Fleșer. Pe bancă: Marjanovic, Roșu, Negru. Antrenor: Bogdan Bulj
  • Rapid: Stănici 18 (4×3), Neagu 10, Popescu 9 (1×3), Irimia 7, Solopova 3. Au mai jucat: Ghiță, Duță, Cazacu. Pe bancă: Monor, Motley. Antrenor: Sandro Orlando.
  • Arbitri: Laszlo Bukaresti, Vlad Potra, Janos Szocs. Comisar: Marius Hurgoi