Echipa națională de baschet feminin a început cu dreptul calificările pentru Campionatul European din 2023, învingând pe teren propriu Islanda după un meci mai echilibrat și mai greu decât ne așteptam. România a început mai bine partida, având în permanență avantaj de 2-4 puncte pe tabelă. Islandezele au replicat mai mult prin aruncări de 3 puncte, destule dintre ele reușite, fapt care le-a făcut să se mențină în „plasa“ acvilelor, astfel că primul sfert se încheie cu 16-14. Al doilea sfert este unul de o calitate scăzută, cu foarte multe ratări de ambele părți. Echipa noastră ratează câteva șanse de a se desprinde pe tabelă astfel că la pauza mare se înregistrează scorul de 26-25.

Islandezele încep mai bine partea a doua și preiau conducerea cu 26-29 apoi 30-32 însă tricolorele revin imediat la conducere, desprinzându-se la 37-32. Oaspetele continuă să arunce fantastic de la trei puncte (vor contabiliza 12 aruncări reușite până la finalul meciului) și rămân aproape pe tabelă. România irosește din nou ocazia de a se distanța la 8 puncte pe tabelă și în replică islandezele termină în forță sfertul 3, cu avantaj: 45-46.

Ultimele 10 minute ale meciului încep echilibrat, cu echipele alternând la conducere. La mijlocul sfertului România are o secvență bună și ajunge la 54-50 însă ratează de trei ori la rând ocazia de a se desprinde și jocul rămâne unul pe muchie de cuțit. La intrarea în ultimul minut, România are trei puncte avans și atacul însă nu reușim să aruncăm la coș în limita de 20 de secunde a atacului. Ratează și islandezele din fericire și cu 9 secunde înainte de final avem două aruncări libere. Marta Fodor înscrie una dintre ele și cu 4 puncte avans România nu mai poate pierde meciul. Islanda ratează atacul și jocul se încheie cu două aruncări libere transformate pentru România, care stabilesc scorul final la 65-59

Dan Calancea a trimis pe teren un prim 5 format din Stănici – Podar, Ghizilă – Ghiță, Orban. Jucătoarea Aradului, Alexandra Ghiță a evoluat 11 minute și 6 secunde, în acest interval de timp reușind 5 recuperări și o pasă decisivă. Cele mai bune jucătoare ale României au fost Nicolett Orban, Marta Fodor și Florina Stănici.

Acvilele urmează acum să se deplaseze în Spania unde duminică, începând de la 19 (ora României) vor avea o misiune dificilă în fața naționalei iberice.

România – Islanda 65-59 (16-14, 10-11, 19-21, 20-13)