Cu o săptămână înainte de meciul cu UTA, din cadrul primei runde a ediției 2019-2020 a Ligii a II-a, Dunărea şi-a măsurat forţele cu echipa de eșalon terț, Înainte Modelu. Partida, disputată pe arena „Vasile Enache” din Modelu, a fost dominată clar de trupa lui Cristi Pustai și Cristi Todea, care s-au impus cu 8-1.
„Vârful” Thaer Bawab, sosit de la Chiajna în această vară, şi-a trecut de trei ori numele pe lista marcatorilor (minutele 7, 65 şi 75). Mijlocaşul de creaţie, Georgian Honciu a punctat în prima parte de două ori, mai exact în minutele 11 şi 2. În repriza secundă, Pustai a introdus aproape tot lotul, ultimele trei reuşite fiind semnate de tinerii Mădălin Manole (80), Cătălin Măgureanu (85) şi Dimciu Halep (90). Pentru gazde, golul de onoare a fost înscris de Daniel Gheorghe, în minutul 56.
În acest joc, au fost testați Ciprian Gliga (mijlocaş dreapta, de la Academica Clinceni) şi Gilson Correia (fundaş central / mijlocaş defensiv din Guineea Bisau, cu cetățenie portugheză, de la formaţia de primă ligă din Islanda, IBV Vestmannaeyjar). O decizie în privinţa celor doi se va lua la începutul săptămânii viitoare tot atunci când va fi anunţat şi lotul echipei pentru startul campionatului.
Dunărea a aliniat în partida cu modelul următorul prim „11”: Krell – Săbăngeanu, Al. Mutu, G. Correia, Mendy – Dias, A. Lopez – Gliga, Honciu, Marrone – Bawab. Au mai jucat: Caparco – Preoteasa, Ţenea, Raiciu, Dobre, Pacionel, L. Manole, Măgureanu, D. Halep, M. Manole.
După retrogradarea în Liga a II-a, Dunărea Călărași și-a schimbat în proporție 95% lotul de jucători. Au plecat nu mai puțin de 20 de jucători și, până la această oră, au sosit
18. Între aceștia se află și Țenea (fundaș dreapta), Preoteasa („închizător”) și Dincă reveniți din împrumuturile de Aerostar, Luceafărul, respectiv Buzău, plus portarii: Caparco (ex. Chiajna) și Krell (ex. SV Horn); fundașii: Săbăngeanu (împrumut Viitorul), Mutu (ex. Aerstar), A. Lopez (ex. Internacional de Madrid); mijlocașii: L. Manole (ex. Snagov), Raiciu (ex. Pandurii), Matheus Dias (ex. NK Ankaran Postojna), Pacionel și Marrone (ambii împrumutați de la FCB II), Măgureanu (împrumutat de la Dinao U19), Zete (împrumutat de la CSU Craiova); atacanții D. Halep (împrumut de la Viitorul), B. Rusu (ex. Petrolul) și Bawab (ex. Chiajna).
Meciul dintre UTA și Dunărea Călărași va avea loc sâmbătă, 3 august, de la ora 13, pe arena „Motorul” din Arad și va fi transmis pe Digi Sport1, TelekomSport 1 și Look Sport.