Cu o săptămână înainte de startul sezonului, Luceafărul Oradea a obţinut o victorie concludentă în ultimul joc de verificare. Încă din debutul partidei cu Şoimii Lipova, gazdele au arătat poftă de joc, iar în minutul 6 au trecut pe lângă gol, reluarea cu capul a lui Paraschiv fiind respinsă de portarul Pădure.
Totuși, tabela nu a rămas prea mult intactă. Bihorenii au deschis scorul în minutul 16, când Prejmerean a trimis o pasă lungă cu exteriorul, puştiul Peter a preluat la 16 metri, a pătruns în careu şi a şutat plasat la colţul lung (1-0). Activi în ofensivă, „luceferii” se puteau distanţa două minute mai târziu când Pădure a respins salvator şutul puternic expediat de V. Pop de la 22 de metri.
Paraschiv şi-a trecut şi el în cont o ocazie mare în minutul 21, când bine angajat de Oros a scăpat singur dar a şutat slab de la 10 metri şi portarul arădean a prins. A treia oară a fost cu noroc pentru Paraschiv, golgheterul U21 al sezonului trecut, care a rămas singur cu Pădure şi de trimis în plasă din 10 metri (2-0). Cea mai frumoasă fază a reprizei au creat-o V. Pop, Paraschiv şi Peter, dar ultimul a trimis puţin pe lângă poartă de la 8 metri (42).
În debutul părţii secunde, ambele echipe au ratat câte o ocazie importantă, V. Pop (49), respectiv Trabalka (55). Atacantul Lipovei a primit o minge după o lovitură liberă, dar a întârziat execuția și și Moga s-a redresat la timp și l-a blocat. Imediat după, scorul a devenit 3-0. V. Pop a fost busculat în careu de Bercu, iar penalty-ul acordat a fost transformat fără emoţii de golgheterul Luceafărului din sezonul trecut (57). La zece minute distanţă, gazdele s-au desprins la 4-0, golul fiind marcat de portughezul Rogerio (20 de ani) din pasa lui Luduşan. Din pasator Luduşan a devenit marcator, reluând în plasă, din 4 metri, centrarea ideală a lui Roşu (5-0). Victorie de moral pentru „luceferi” înainte de debutul de campionat în care se vor duela cu Sportul Snagov. În schimb, Șoimii Lipova mai are o lună de zile să găsească formula și forma ideală în așa fel încât să abordeze cu toate pânzele sus noua stagiune a Ligii a III-a.
„În acest meci, am dorit să avem în special o organizare bună pe faza defensivă, căci știam că întâlnim o echipă dintr-un eșalon superior, ce ne va domina. Era clar că diferența de valoare și de pregătire va fi în favoarea celor de la Luceafărul, așa că am vrut să vedem ce probleme avem pe apărare. De aceea, nici nu ne-am propus prea mult să atacăm, dar nici nu am avut mingea foarte mult. Trebuie să recunosc că nu ne-am descurcat prea bine, dar am văzut exact unde mai avem de lucru în timpul rămas până la începerea sezonului. Sper ca în următoarele patru partide de verificare să arătăm mai bine, o să începem să lucrăm mai mult tactic, dar și pe faza de construcție și finalizare”, a spus Flavius Sabău, antrenorul lipovanilor la finalul disputei de la Sânmartin.
Luceafărul: Anca Trip – Dunca, Cr. Oros, Yabre, Ciul – Mitrică, Prejmerean, Hăjmăşan, P. Peter– V. Pop, Paraschiv. Au mai jucat: Moga – Chiorean, C. Roşu, Luduşan, Core, Băican, M. Balogh, Rogerio, Parnău, Creţ, Porumb. Antrenor: Cristian Lupuț.
Şoimii: Pădure – Savin, Polgar, Bercu, Filimon – Istrate, M. Popa, Lazea, M. Vlad – Banyoi, Sulea. Au mai jucat: Buta – Nagy, Dolga, A. Popa, Prună, Dobrean, Simion, D. Rusu, Trabalka, Obrad. Antrenor: Flavius Sabău.
Arbitri: Bogdan Guler – Bogdan Gireadă, Ludovic Zifceac