Delegaţia României a câștigat nu mai puțin de 13 medalii (4 de aur, 5 de argint și 4 de bronz) la Campionatul Balcanic de cros. Ediția din acest an a fost găzduită de țara noastră, mai precis de orașul Botoșani, acolo unde două dintre atletele CS Universitatea Arad contribuind la trei dintre acestea.
Vorbim despre Roxana Bîrcă și Cristina Simion care au terminat pe locurile 2 și 3 în proba de 8 kilometri, în spatele Paulei Todoran. Ca urmare a acestor rezultate, România a obţinut a patra medalie de aur în concursul pe echipe la senioare.
Competiția, la care au participat sportivi din opt ţări: Turcia, Serbia, Albania, Bulgaria, Repu­blica Moldova, România, Ucraina şi Macedonia, a reprezentat și un ultim test în vederea participării la Campionatul European de cros de la Tillburg. Întrecerea din Olanda va avea loc pe 9 decembrie 2018, acolo unde vor lua startul și cele două atlete ce reprezintă Aradul.