salacarCeea ce începe prost se termină și mai prost, spune un proverb românesc, care s-a verificat în cazul „Bătrânei Doamne”. Formația arădeană a început sezonul cu o înfrângere în minutul 90+4 la Oradea și a încheiat anul cu o remiză „smulsă” de vâlceni, când publicul și vestiarul utist aștepta descătușarea după săptămâni de tensiune și sa­crificii. O fază banală, ca toate celelalte ce au privat-o pe UTA de alte 5 puncte în clipele de final ale disputelor din această toamnă, a pus sare pe rana deschisă a Campioanei Provinciei, ce se află în fața unei ierni cu adevărat încinse. Până atunci, „alb-roșii” făcuseră o partidă bună mai ales ca organizare a jocului pe momentul defensiv, însă momentul de relaxare din final i-a costat.
Cele două formații s-au așezat în oglindă în 4-2-3-1, Trică confirmând formula de start de la Târgu Mureș. Niculescu a intrat și el cu echipa din ultimele etape, cu mențiunea că în locul accidentatului Geantă a apărut O. Popescu. Arădenii au îmbrăcat în premieră noile tricouri Givova în dungi „alb-roșii” și inscripționate cu numele uneia dintre firmele sponsorului, Valer Blidar.
Deși partida a avut un ritm bun încă din start, primul sfert de oră s-a scurs fără ocazii de poată. De abia în minutul 17, Sălăjan a reluat cu capul peste poartă o centrare a lui George Neagu. Sidney a reparat o greșeală a lui Zanardini și a respins din fața lui Negruț, pentru ca la următoarea fază să se deschidă tabela. Ovidiu Marian Popescu a executat un corner, Firțulescu a recentrat, Briceag a comis henț, mingea a ajuns la Ardelean care a marcat cu capul. În loc să valideze golul, centralul Dreve a dictat penalty. Mijlocașul Popescu a transformat cu precizie penalty-ul în dreapta lui Matache și, din minutul 23, era 1-0. Oltenii au răspuns prin Deaconescu, al cărui șut de la 30 de metri a fost reținut de Lăzăreanu. Timp de zece minute, s-a jucat haotic, până ce același fundaș din Zăvoi l-a mai încălzit pe goalkeeperul „textilist” cu un nou șut de la distanță. La ultima fază a primei părți, gazdele au combinat bine în viteză, dar Bîrză nu a reușit să finalizeze centrarea lui Zanardini. La pauză, UTA a avut avantaj minim.
Aproape toată partea a doua s-a jucat pe contre, destul de deschis din partea ambelor combatante. Arădenii au avut emoții la „capul” lui Pîrvulescu, pe care arbitrii l-au scos din plasă pe motiv de offside. Nici Arnăutu (reluare în blocaj) sau Briceag (centrare șutată la colțul lung reținută în doi timpi de Lăzăreanu) nu au găsit drumul spre gol, pentru ca amfitrionii să-și arate din nou colții după minutul 70. Din păcate, șuturile de la marginea careului ale lui Surugiu și Firțulescu au ocolit colțul scurt al porții vâlcene. Vizitatorii păreau să nu mai aibă forța să revină și, mai mult, se putea face 2-0 în minutul 86. Firțulescu a executat o lovitură liberă de pe stânga, Sidney a prelungit cu capul la colțul lung, de unde Ardelean a trimis în Matache, ieșit la sacrificiu. Dar, la ultima fază a partidei, s-a făcut 1-1. Un banal aut de la margine a ajuns la Pârvulescu, fundașul l-a găsit liber pe Popa în careu, iar acesta i-a pus mingea pe cap lui Deaconescu, fostul bihorean marcând din plonjon în dreapta portarului arădean. Utiștii au fost pur și simplu dărâmați și nu au mai avut luciditatea să mai atace în cele aproape 2 minute oferite bonus de Dreve.
UTA: Lăzăreanu – Zanardini, Sidney, Ardelean, G. Neagu – Ov. M. Popescu (min. 78 – Stan), Zaluschi – Firțulescu (min. 89 – Marcu), Bîrză (min. 65 – Surugiu), Monac – Sălăjan. Antrenor: Eugen Trică
CSM Râmnicu Vâlcea: Matache – Deaconescu, Pârvulescu, I. Stoica, Briceag – Bărbulescu (min. 63 – Iancu), Cârstoiu (min. 31 – Lircă) – Cataramă (min. 58 – A. Popa), Negruţ, Ov. F. Popescu – Arnăutu. Antrenor: Claudiu Niculescu
Arbitri: Dan Dreve – Iulian Szekely (Cluj), Radu Timar (Harghita-Bihor).Rezerve: Daniel Neagoe (Timișoara)
Cartonașe galbene: Neagu – min. 36, Bîrză – min. 55. O. M. Popescu – min. 73, Trabalka – min. 67, Sălăjan – min. 83 / Bărbulescu – min. 37, Negruț – min. 55, Ov. F. Popescu – min. 69, Briceag – min. 85
Observatori FRF: Ștefan Szilaghi și Iosif Vigu (ambii din Satu Mare)