icimEchipa pregătită de Jose Araujo şi-a confirmat sâmbătă statutul de lider invincibil al Ligii Naţionale. Superioară încă din primul sfert, Univ.Goldiş ICIM s-a impus fără probleme şi în ultimul meci ceva mai greu din acest an, echipei din Alexandriei rămânându-i la îndemână doar cursa de urmărire. Una fără nici un efect, atâta timp cât „galben-albastrele” au condus constant cu o diferenţă liniştitoare. Gazdele au început curajos, au condus cu 13-9 în minutul 5, de la acest scor arădencele bifând un run impresionant, 15-0, astfel că după 10 minute conducea cu 24-13.
Emoţii doar cinci minute
Cu pivoţii americani din nou în mare formă, liderul campionatului a reuşit să îşi conserve bine avantajul, care la pauză încă nu era decisiv, 39-29. Alexandria a rămas în debutul sfertului 3 fără Smith, eliminată pentru cinci greşeli personale, iar conturile aveau să fie încheiate după 30 de minute, scor 62-45 în favoarea Aradului. Cu o Rhoads şi ea foarte bună la coordonare, Univ.Goldiş ICIM s-a desprins la 21 de puncte în ultimul sfert, 71-50. Finalul de meci avea să le aparţină teleormănencelor, dar era o palidă consolare în faţa unei victorii clare a campioanei „en-titre”, 76-62.
Americancele au făcut legea
Pentru trupa lui Jose Araujo au evoluat: Williams 22 de puncte şi 9 recuperări, Broomfield 14 puncte şi 16 recuperări (double-double), Rhoads 12 (1×3) puncte şi 10 pase decisive, Cosby 12 (2×3), Milovanovic 8, Brosovszky 4 (1×3) şi 6 pase decisive, Engelman 4 şi Crăciun. De la CSB Alexandria s-a remarcat ex-arădeanca Şipoş 19 (3×3), secondată de americancele Principe şi Graham, cu 10 (1×3), respectiv 9 (1×3) puncte. „Ne-am făcut treaba. Am avut momente bune, unele mai puţin bune, dar adversarul este unul puternic. Suntem aceeaşi echipă ca şi la primul meci, doar că am crescut permanent, fetele dovedesc caracter, le simt că le place să joace împreună. Sunt fe­ricit pentru victorie. Asta nu înseamnă că suntem invincibili. Dacă vom gândi aşa, atunci avem o problemă“, a spus antrenorul Jose Araujo. Univ.Goldiş ICIM obţine a 11-a victorie din tot atâtea meciuri şi urmează să încheie prima parte a sezonului în faţa propriilor suporteri.
Final perfect de an
Brosovszky şi colegele sale vor disputa două meciuri pe teren propriu, în 14 decembrie cu Satu Mare şi o zi mai târziu împotriva celor de la Phoenix Galaţi. Premise suficiente ca arădencele să încheie invincibile turul de campionat şi implicit finalul de an. De cealaltă parte, Alexandria suferă a treia înfrângere stagională şi prima pe teren propriu, iar trupa din judeţul Teleorman pierde contactul cu podiumul Ligii Naţionale. Aproape de ICIM rămân principalele contracandidate la titlu, Alba Iulia şi Târgovişte, care au după 11 runde una, respectiv două înfrângeri.