pecicaChiar dacă a avut importante probleme de efectiv, campioana en-titre a județului Arad a reușit să-și adjudece primul trofeu al sezonului. La Șiria, trupa lui Ciba a marcat în momentele cheie contra Lipovei și a sărbătorit cucerirea Supercupei.
Fără Topai, Gabor, V. Fritea, Vasilca și Trif, jucători importanți în angrenajul „galben-albaștrilor”, Progresul a făcut din sacrificiu principalul atuu în fața „șoimilor” lui Grad. Scorul l-a deschis repede, după numai 4 minute, Moldovan. Trifoi a scăpat centrarea în careu a lui R. Fritea, iar tânărul fotbalist trimis pe banda dreaptă a defensivei a împins balonul în plasă: 1-0. În mi­nutul 16, căpitanul Arsene putea majora tabela, dar șutul său de la semidistanță, după așezarea lui Peii, s-a dus pe lângă poartă.
În afara uni joc prelungit de pose­sie în jumătatea sa de teren sau la mijloc, lipovanii nu s-a remarcat cu nimic, iar scenariul s-a păstrat și în debutul părții secunde. Pecicanii au mulțumit și s-au dus la 2-0 după o oră de joc. Fritea a centrat de la colțul terenului, iar Șiclovan a înscris cu capul. Șuturile de la distanță ale lui Sergiu Popa nu i-au pus cu adevărat probleme lui Rus, în schimb Progresul a făcut scor de neprezentare în minutul 81. Fabian a inițiat o contră, l-a deschis pe Peii, care a marcat din interiorul careului cu un șut plasat. Fabian a mai reușit o fază spectaculoasă, dar a finalizat cu un șut peste poartă. În minutul 88, echipa lui Grad a reușit golul de onoare, prin Lucian Radu,  care a marcat din mijlocul careului.
S-a terminat 3-1 pentru o mică „fiesta” în tabăra campionilor, totuși, încă răniți de ratarea promovării în Liga a III-a.
Pecica: Rus – Moldovan, Șiclovan, Istin, Ponta – Gherghel (72 Fabian), Arsene, Fritea, Covaci – Peii, Băd.
Lipova: Trifoi – Dolga (87 Țițca). L. Calancea, Pașcu, Moise – Iercan (83 Ghiță), Bercu (68 Radu), Cati, Gornic (67 Avram) – S. Popa, R. Popa.
Arbitri: Ionuț Nicoraș – Casian Bălă, Marius Alexa.
Observatori AJF: Vasile Rad și Doru Herțeg