bozianCampioana de toamnă a seriei a IV-a a Ligii a III-a a intrat într-un tunel din care pare că nu mai iese. Vineri, la Turceni, Sebișul a pierdut cel de-al treilea meci consecutiv și nu a profitat de pasul greșit al UTA-ei. Cu multe absențe în echipă, Abrudean a făcut destule improvizații, a și schimbat sistemul de joc în 4-3-3, gorjenii pro­fitând din plin de toate problemele adversarilor.
Pe un teren tare și denivelat, sebișenii au început destul de prost meciul și în minutul 20 au primit gol la o nesincronizare în centrul defensivei. Cel care a marcat a fost Fotescu, după care vizitatorii au început o cursă pentru o revenire rapidă în joc. Digbeu și Apostol au trecut pe lângă egalare până la pauză, ivorianul având o ocazie imensă și în repriza a doua. Mijlocașul de culoare a reluat incredibil peste poartă din numai 3 metri. În plină perioadă de dominare teritorială a Naționalului, gazdele au marcat pentru 2-0, prin Savu, care l-a surprins pe Miron cu un șut de la aproximativ 40 de metri. Neavând ce pierde, vizitatorii au atacat cu toate liniile și au obținut golul ce i-au readus în joc. În minutul 85, Bozian a transformat o lovitură liberă de la 18 metri, dar tabela a rămas neschimbată până la ultimul ultimul fluier
2-1.
Adrian Abrudean s-a declarat foarte supărat pe elevii săi, mai precis pe atitudinea lor în această deplasare. „În tur, am avut o echipă disciplinată din punct de vedere tactic și niște jucători care au muncit enorm pentru fiecare punct. Acesta era punctul nostru forte, așa am terminat anul 2014 pe primul loc. Acum, să zicem că ne-am întărit valoric, însă am pierdut mult la capitolul atitudine, care este negativă în dreptul multora. Statistica poate confirma asta, nimic nu e întâmplător în fotbal. Totodată, țin să subliniez faptul că în niciun meci din acest retur nu m-am putut baza, din diferite motive, pe cuplul titular de fundași centrali, Bier – Mardare, un alt mare atuu al nostru în toamnă. În fine, le-am tot repetat jucătorilor că indiferent de cele întâmplate în ultimele săptămâni au datoria să-și respecte meseria de fotbaliști. Bineînțeles că nu s-a întâmplat acest lucru. Ne-am pierdut și din încredere, dar continui să cred că atitudinea face multe în fotbal, iar noi am demonstrat asta cu vârf și îndesat în tur”, a punctat antrenorul „alb-albaștrilor”.
Miron – Miheț, Dicu, Neacșu, Mureșan (80 Călin) – Apostol (55 Sulea), Lazea, Poiană – Digbeu, Radu, Bozian a fost echipa aliniată de Național Sebiș la Turceni.