România a încheiat Campionatele Europene de Canotaj Under 23, desfășurate în perioada 5-6 Septembrie la Duisburg, în Germania, cu o performanță remarcabilă. Zece (10) medalii au fost câștigate de sportivii Federației Române de Canotaj, dintre care 5 de aur, 3 de argint și 2 de bronz. România se situează astfel pe locul 1 pe națiuni în probele olimpice.
Prima competiție pe apă din sezonul competițional internațional 2020 a adus la linia de start 650 de sportivi din 32 de țări, un record absolut în materie de participare. România a înscris în competiție 55 de sportivi în 15 probe.
Prima medalie de aur pentru țara noastră a fost obținută în proba de dublu rame feminin (BW2-) de echipajul format din Adriana Ailincăi și Ana-Maria Balețchi, fetele reușind să se impună în fața echipajelor din Grecia și Irlanda.
A doua medalie de aur a fost obținută în proba de patru rame feminin (BW4-), prin echipajul format din Popa Andreea, Tivodariu Maria, Rusu Maria-Magdalena și Juncanariu Dumitrița. La proba de dublu rame masculin (BM2-), sportivii Dumitru-Alexandru Ciobică și Florin-Sorin Lehaci s-au impus în fața sportivilor din Croația și Slovenia și au adus României a treia medalie de aur.
A patra medalie de aur pentru România a fost câștigată în proba de patru rame masculin (BM4-), prin echipajul format din sportivii Florin Arteni-Fântânariu, Mugurel Vasile Semciuc, Stefan-Constantin Berariu și Cosmin Pascari.
Ultima medalie de aur de la Campionatele Europene de tineret pentru România a fost adusă de Nicoleta-Ancuța Bodnar și Simona Geanina Radiș în proba de dublu vâsle feminin. (BW2x).
Arigint pentru fetele din echipajul de 4 plus unu rame (BW4+), compus din Damaris Lebăda, Alexandra Ungureanu, Laura Pal, Vasilica- Alexandra Rusu și Victoria-Ștefania Petreanu.
Tot medalie de argint au obținut fetele din proba de 8 plus cârmaci, (BW8+), echipaj format din Lorena Constantin, Ioana-Mădălina Moroșan, Mădălina-Gabriela Cașu, Iuliana Timoc, Ioana-Irina Acsinte, Roxana-Iuliana Anghel, Amalia Bucu, Raluca-Georgiana Dinulescu și Victoria-Ștefania Petreanu.
A treia medalie de argint a fost câștigată de echipajul masculin de 8 plus cârmaci (BM8+), format din Gheorghe Morar, Constantin Cristi Hirgău, George Catruna, Nicu-Iulian Chelaru, Bogdan-Sabin Baitoc, Marian Cireașă, Florin Arteni-Fântânariu, Ciprian Huc și Petre Florin Enăsescu.
Bronz pentru Mihai Chiruță în proba de simplu vâsle masculin (BM1x), dar și pentru echipajul feminin de patru vâsle (BW4x), format din Larisa Elena Roșu, Cristina Drugă, Andrea-Ioana Budeanu și Georgiana-Simona Tătaru.
„Prima competiție pe apă din acest an, în contextul special al Pandemiei, a fost una excelentă pentru Federația Română de Canotaj. Am început cu dreptul și am demonstrat că avem cel mai bun lot de tineret din Europa. Au fost câștigate 10 medalii, dintre care 5 de aur, 3 de argint și 1 bronz. Țin să-i felicit pe sportivi, antrenori și pe colegii mei din Federație. Mulțumiri speciale pentru sus­ținere și către Ministerului Tineretului și Sportului și COSR. De asemenea, doresc să mulțumesc și partenerilor Federației Române de Canotaj – Herba­life, Negro 2000, Construcții Erbașu, IBB-HIB și Unicredit. Cu acest campionat deschidem sezonul competițional internațional 2020 și așteptăm cu nerăbdare Campionatul European al juniorilor de la Belgrad (26-27 Septembrie) și Campionatul European al seniorilor de la Poznan, Polonia (9-11 Octombrie)”, declară Elisabeta Lipă, Președintele Federației Române de Canotaj.