Reunită în urmă cu 9 zile, „Bătrâna Doamnă” a disputat, ieri, primul amical al iernii. În Ungaria, pe un teren sintetic din Gyula, arădenii au dat piept cu Szeged 2011, formație de liga a doua maghiară, ce ocupă locul 17 (din 20 de echipe) după primele 21 de runde ale sezonului. A rezultat un meci destul de aler, cu destule faze poartă, în special de partea arădenilor, care – însă – au trebuit să se mulțumească cu remiza: 2-2.
În prima jumătate de oră, UTA a avut patru situații importante de poartă, dar Curtuiuș și Buia n au cadrat execuțiile, iar portarul maghiar a respins șuturile bune ale lui Hlistei și Tănase. Și, contrar cursului jocului, Szegedul a punctat după 35 de minute de joc. O centrare în careu a fost tratată superficial de fundașii arădeni și juniorul Keresztes a marcat fără mari pro­bleme. Reacția arădenilor a fost promptă și, cu trei minute înainte de pauză, a venit golul de 1-1.  Hlistei a pasat în centrul careului și Curtuiuș a înscris cu latul: 1-1. După alte două minute, faza s-a repetat: pasă Hlistei și gol Marius Curtuiuș, după ce s-a desprins din marcaj
1-2, scor la pauză.
UTA a schimbat total „garnitura” din prima parte având și două improvizații în defensivă. Pe banda dreaptă a jucat italianul Federico Sorato, iar în centru, lângă Manea, un alt mijlocaș, Dobrean. Și rezultatul a fost golul de 2-2 venit la 10 minute de la reluare, de la Zadori, care a înscris cu capul pe lângă Barna. Înainte de această fază, însă, Dorin Toma a avut două ocazii mari de a marca, dar a fost imprecis din poziții bune. Apoi, ultimul sosit în „roșu-alb”, Angelo Iuga, a tras excelent de la semidistanță, dar portarul advers a respins din vinclu. În fine, cu 20 de minute înainte de final, Petra l-a deschis pe D. Popa, fostul atacant al lui Birmingham a lobat mingea în plasă, dar golul a fost
anulat pe motiv de offside. Apoi, s-a intrat în zona unui joc de uzură, fără ocazii de ambele părți și amicalul s-a încheiat la egalitate.
Echipa fanion a Aradului a aliniat două echipe distincte pentru fiecare repriză, după cum urmează:
UTA (prima repriză): Bodea – Polgar, R. Iuga, Lazăr, Dinculescu – Stahl, Tănase, Isac, Hlistei – Buia – Curtuiuș.
UTA (repriza a doua): Barna – Sorato, Manea, Dobrean, Ghergu – Prună, Jorza, Petra, A. Iuga – Toma – D. Popa.