Formația din Țara Sămădăilor nu se regăsește în acest start de retur și a bifat al doilea insucces consecutiv acasă și încă la un scor extrem de sever, chiar rușinos. Pe de altă parte, oaspeților din Giarmata le-a ieșit aproape tot, profitând – însă – cu vârf și îndesat de haosul din defensiva gazdelor.
În minutul 10, scorul era deja
0-2. Au marcat Buzdugan, cu capul și Codrea, după o respingere greșită a lui Mitrea. După o jumătate de oră s-a consumat momentul psihologic al partidei. Bulza a obținut un penalty, pe care – însă – Copil l-a ratat, iar 5 minute mai târziu s-a făcut 0-3. Stupu a prins un șut bun din afara careului și portarul Cermeiului era din nou învins. Repriza s-a încheiat cu un șut pe lângă al lui Luca Bodri.
Cermeianii au operat nu mai puțin de trei schimbări la pauză, dar nu au obținut rezultatul dorit. Dimpotrivă. La două minute de la reluare a înscris și Beloescu, cu capul, pentru 0-4. De abia la acest scor, mai precis în minutul 55, a replicat și formația gazdă, prin capul lui D. Bulza, din apropiere, după o centrare deviată a lui Brândușe. Ziua slabă a portarilor cermeiani s-a concretizat în golul de 1-5. Mureșan a scăpat balonul, iar Ghighilicea a profitat (min. 65). Alin Gligor a marcat pentru al doilea meci consecutiv cu un șut de la semidistanță, însă Ghighilicea a refăcut rapid diferența de patru goluri punând latul din careu, la o centrare venită de pe dreapta (min. 74). Apoi, Suslak nu a ratat cel de-al doilea penalty obținut de amfitrioni, dar tot stângaciul Cermeiului a trimis prea slab o minge acasă, iar Ghighilicea a interceptat și a marcat după ce a trecut de Mureșan. 3-7, rezultat final și alarma sună pe malul Teuzului.
Formații: Cermei: Mitrea (46 Mureșan) – Rogojan (46 T. Bodri), Gligor, Nistor (71 Berari), Suslak – Ianc – Copil, Varga, Mihuța, L. Bodri (46 Fl. Brândușe) – D. Bulza.
Giarmata: Miklos – Sporin, Stupu, Buzdugan, Cherecheș – Codrea, Grunță (46 Rosenblum) – Călin, Ferțu (46 Ghighilcea), Pricop (75 Ștefănescu) – Beloescu.
Arbitri: Ioan Păușan ( Sălaj) – Sergiu Albu, Radu Pașcu (ambii din Satu Mare)
Observatori FRF: Cosmin Danciu ( Hunedoara), Cătălin Pașcanu ( Cugir)