CFR Cluj a câștigat cu ușurință împotriva Gaz Metan Mediaş, cu scorul de 2-0. În ultimul meci al etapei a VI-a din play-off CFR s-a apropiat la o distanță de numai un punct de Universitatea Craiova care este situată în vârful clasamentului din Liga 1.
Campioana din ultimele două sezoane a început meciul destul de lejer, iar oaspeții au avut prima ocazie prin Droppa. Însă, la finalul primei reprize, CFR a pornit scorul după ce Chipciu a fost faultat în careu. Deac a deschis scorul din penalty. Chiar după pauză Djokovic a făcut 2-0 pentru CFR și a făcut ca orice emoție a celor de la CFR să dispară.
Singurul inconvenient al celor de la CFR Cluj a fost eliminarea lui Boli. Fundașul central a primit cartonașul roșu din start și nu va putea juca în următoarea etapă din Liga 1. CFR Cluj se va duela sâmbătă, cu FCSB la București, iar Universitatea Craiova o întâlneşte duminică pe Botoşani în deplasare.
În penultima etapă, CFR Cluj va juca pe trenul propriu contra Botoșani, iar Craiova va întâlni Astra la Girugiu. Titlul se poate decide astfel în ultima etapă când are loc meciul direct dintre Universitatea şi CFR Cluj, la Craiova.