Campioana României s-a impus cu 2-0 în Malta, în fața formației Floriana, și așteaptă duelul cu Dinamo Zagreb.
CFR a debutat timid în Liga Campionilor. Nu a reușit să își creeze nicio ocazie în prima repriză a partidei din Malta, cu Floriana. Ciprian Deac a fost cel mai activ fotbalist al clujenilor în prima parte, însă mingile trimise de el în careul advers nu și-au atins ținta. Golul putea să vină totuși până la pauză, dar lovitura de cap a lui Rondon a fost modestă.
La reluare, CFR a arătat mult mai bine și a reușit să deschidă scorul prin Mike Cestor, care a reluat în plasa adversă mingea trimisă de Pereira. Odată cu golul, clujenii s-au relaxat, iar gazdele au prins curaj și au pus presiune la poarta lui Bălgrădean, cel care a avut o intervenție importantă în minutul 78. Golofca a fost cel care a adus liniștea în tabăra clujeană. A marcat pentru 2-0 și pentru campioana României urmează duelul cu Dinamo Zagreb, confruntare ce va avea loc într-o singură manșă, pe 25/26 august, pe teren propriu, potrivit tragerii la sorți.
CINE ESTE DINAMO ZAGREB
„Cu 21 de titluri din 29 posibile în campionatul Croației, Dinamo este echipa numărul unu a țării, fondată în 1911 și de 9 ori campioană și a Iugoslaviei
Are un lot cotat de transfermarkt la 93,95 milioane euro, în care portarul Livakovic și atacantul Petkovic sunt cotați la peste 10 milioane de euro. Alți jucători reprezentativi sunt croații Orsic, Moro, Ivanusec, macedoneanul Ademi, bosniacul Gojac, francezul Teophile-Catherine sau polonezul Kadzior.
Ivo Pinto, fundașul dreapta portughez care a jucat în sezonul 2012/13 la CFR Cluj este legitimat la Dinamo Zagreb, sezonul precedent fiind împrumutat la Famalicao (Portugalia).
Din 7 iulie 2020, antrenor este croatul Zoran Mamic (48 ani), fost tehnician la Al Ain, Al Nassr și Al Hilal, după ce a pregătit în 2013-2016 tot pe Dinamo Zagreb.
Sezonul precedent, Dinamo Zagreb a jucat în grupele Ligii Campionilor, terminând pe ultimul loc din grupa cu Manchester City, Șahtior Donețk și Atalanta. A ajuns aici eliminând Saburtalo Tbilisi (Georgia), Ferencvaros (Ungaria) și Rosenborg (Norvegia)“, conform FRF.