Echipa din Gruia a ratat ultima șansă de a se califica mai departe din Grupa D a Conference League, după înfrângerea suferită aseară în Danemarca, 1-2 cu Randers. Clujenii au avut o prestație palidă, fără vlagă, singurul moment de sclipire fiind golul egalizator, marcat de Ciprian Deac în minutul 72, după ce Kamara deschisese scorul în minutul 68. Peste doar patru minute însă, fostul utist Bălgrădean a fost învins ușor din lovitură liberă de Piesinger și danezii au revenit în avantaj, unul pe care-l vor păstra până la final. În urma acestui rezultat, CFR rămâne cu un singur punct în grupă, după cinci partide.

Cu o etapă înainte de finalul fazei grupelor, cunoaștem deja șase echipe care s-au calificat în optimile acestei noi competiții: LASK Linz, KAA Gent, AZ Alkmaar, Feyenoord, FC Copenhaga și Rennes. Acestea sunt formații care matematic și-au câștigat grupele. Reamintim că echipele care vor termina pe locul 2 nu se vor califica direct în optimi ci vor disputa un tur preliminar cu echipele venite din Europa League (ocupantele locurilor 3 în grupele acestei competiții). În această situație se află Maccabi Tel Aviv, singura echipă care este sigură de locul secund în grupa sa

Iată și rezultatele complete înregistrate aseară în Conference League, seară în care, de departe, rezultatul surpriză a fost înfrângerea rușinoasă a celor de la Tottenham pe terenul anonimei echipe slovene, Mura:

• Grupa A:  HJK Helsinki – Alashkert (Armenia)  1-0
  • Grupa A:  Maccabi Tel Aviv – LASK Linz  0-1
  • Grupa B:  Flora Tallin – Partizan Belgrad  1-0
  • Grupa B:  Anorthosis Famagusta – KAA Gent  1-0
  • Grupa C:  Bodø/Glimt – ȚSKA Sofia  2-0
  • Grupa C:  AS Roma – Zorya Luhansk  4-0
  • Grupa D:  FK Jablonec – AZ Alkmaar  1-1
  • Grupa D:  Randers FC – CFR Cluj  2-1