Campioana Ligii I, CFR Cluj, a fost învinsă, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, de campioana Sue­diei, Malmo FF, în prima manşă a turului doi preliminar al Ligii Campioni- lor. Campioana Ligii I a încheiat me­ciul fără a trage vreun şut pe poartă.
Golul care a decis câştigătoarea primei manşe a fost înscris în urma unei gafe a portarului lituanian Giedrius Arlauskis. În ultimul minut al primei părţi, vârful Carlos Strandberg s-a desprins lejer din marcajul lui Vinicius şi a scăpat singur cu goalkeeper-ul CFR-ului, pe care l-a învins cu un şut simplu. Arlauskis a fost pe minge, dar a scăpat balonul în poartă. Cea mai mare ocazie a părţii secunde le-a aparţinut tot suedezilor, prin Rieks (55), dar de această dată Arlauskis a fost mai atent şi a scos cu piciorul şut trimis la firul ierbii de către mijlocaşul lui Malmo. Suedezii au ţinut de scor, iar CFR a încheiat meciul fără să tragă vreun şut pe poartă, deşi intrarea la pauză a lui Alex Ioniţă a dinamizat jocul campioanei Ligii I.
Manşa a doua va avea loc la 1 august, de la ora 20.00, la Malmo.