După egalul cu Rapidul de pe teren propriu, UTA rămâne pe locul trei în clasamentul Ligii I. Echipa noastră a acumulat 15 puncte, mai mult cu un punct decât Botoșaniul și cu două mai puține decât Rapidul. Pe primul loc este CFR Cluj, cu 21 de puncte.

Bucurându-se de prezența a aproximativ 8.500 de suporteri în tribune, UTA și Rapid au remizat, scor 2-2.

Prima mare ocazie le-a aparținut gazdelor. În minutul 4, Horațiu Moldovan a scos șutul lui David Miculescu, rămas singur cu portarul Rapidului. Totuși, formația care a lovit prima a fost Rapidul. În minutul 15, Alexandru Albu a înscris în poarta fostei sale echipe și s-a bucurat în stilul lui Memphis Depay, acoperindu-și urechile. Albu a înscris cu capul, de la 7 metri de poartă, după o centrare din corner a lui Antonio Sefer.

Tot el a majorat avantajul echipei sale în minutul 21, cu noroc, centrarea sa fiind deviată în poartă. În minutul 27, Albu a trecut pe lângă hat-trick. Liber în careul gazdelor, a încercat să-l lobeze pe Iacob, dar portarul arădenilor a blocat execuția sa.

A doua parte a început la fel ca prima, cu UTA în atac. Arădenii au avut câteva ocazii importante. De fiecare dată, Ioan Hora a fost în prim-plan. În minutul 57, atacantul de la UTA a lovit bara transversală!

Golul arădenilor a venit, în cele din urmă, în minutul 82, după ce Dandea l-a faultat în propriul careu pe Hora, iar „centralul” Iulian Călin a arătat spre punctul cu var. Același Hora a executat penalty-ul, pe care Horațiu Moldovan nu l-a putut salva.

Iar trei minute mai târziu a venit și golul egalării. Servit în fața porții, pe 6 metri, de Roger, Liviu Antal a finalizat fără emoții și a stabilit scorul final.

Cu acest egal, cele două echipe își păstrează pozițiile. Rapid este pe 2, cu 17 puncte, UTA un loc mai jos, cu două puncte în minus.