10447047_922529981096183_5603458318536524216_nMeciul dintre Columbia şi Uruguay este al doilea duel sud-american din faza optimilor de finală. Ambele formații au absențe de marcă înaintea acestei partide. Practic, atât de la columbieni cât și de la uruguayeni lipsesc cei mai bine cotați jucători: Luis Suarez și Radamel Falcao. Uruguayenii au primit o lovitură dură prin suspendarea atacantului Luis Suarez, care l-a muşcat de umăr pe italianul Chiellini în ultimul meci din grupe. De cealaltă parte, la columbieni, Radamel Falcao nu a reuşit să prindă Mondialul din cauza unei rupturi la ligamete. Columbienii încep foarte bine această partidă şi în minutul 28 James Rodriguez reuşeşte să deschidă scorul. Acesta preia pe piept cu spatele la poartă, şutează din întoarcere, iar mingea loveşte transversala înainte să intre în poartă. Mijlocaşul lui AS Monaco reuşeşte cel mai frumos gol de până acum, la mondialul brazilian. Tot puştiul-minune loveşte din nou în minutul 50, acesta înscrie pentru 2-0 şi cu acestă reuşită devine noul golgeter al Campionatului Mondial. Columbienii sunt pentru prima dată calificaţi în sferturi, unde vor da piept cu Brazilia, care au eliminat dramatic pe Chile la loviturile de la 11 metri.

ECHIPELE DE START

Columbia: Ospina – Zuniga, Zapata, Yepes (c), Armero – Aguilar, C. Sanchez – Cuadrado, J. Rodriguez, J. Martinez – Gutierrez. Selecţioner: Jose Pekerman

Uruguay : Muslera – M. Pereira, Jimenez, Godin, Caceres, A. Pereira – Gonzalez, Arevalo, Cr. Rodriguez – Forlan, Cavani. Selecţioner: Oscar Washington Tabarez