Box Club Pecica a participat în perioada 11 – 16 martie la Cupa României de seniori din Bacău.
Antrenorul Adolf Ivanovici spune că în sferturile de finală Gheorghe Braşoveanu a pierdut la mare luptă în faţa campionului României, Bădulescu de la Dinamo Bucureşti, la categoria de 64 de kilograme.
Alexandru Cristofor, celălalt sportiv pecican, a participat la categoria de 91 de kilograme.
Până să ajungă în finală a câştigat primul meci prin abandonul adversarului în prima repriză, al doilea meci bătând componentul lotului naţional tot prin abandon, iar în finală, în urma unui arbitraj intenţionat nefavorabil lui, a refuzat să mai lupte după prima repriză.
Ivanovici spune că arbitrul era – la fel ca şi sportivul – din Bacău şi l-a favorizat în mod clar pe acesta, Cristofor fiind cotat ca unul dintre favoriţii competiţiei.
În perioada 1-6 aprilie se va organiza în Brăila Cupa României de Tineret, unde clubul pecican va fi pre­zent cu doi sportivi: la categoria 56 de kilograme prin Marius Nechifor Marius, iar la 64 de kilograme prin Gheorghe Braşoveanu, obiectivul fiind obţinerea unei medalii.
În altă ordine de idei, juniorul Bostan Raul va participa la triajul pentru convocarea la lotul naţional al României de juniori ce va aveal loc la Ploieşti.